Dobrý deň,

mám psoriázu na rukách, chodidlách, kolenách, lakťoch a tvári a okrem rúk mi vždy zaberajú kortikoidné masti. Na rukách (dlaniach a prstoch) môj dermatológ vyskúšal snáď všetky masti (od slabých (Locoid, Belosaic, atď) až po najsilnejšie kortikoidy (Dermovate)) no po istej dobe prestali vždy účinkovať a opätovne sa mi začali objavovať ložiská s otvorenými krvácajúcimi bolestivými rankami. V súčasnosti mi chce nasadiť liekovú liečbu s mnohými negatívnymi účinkami.

V priebehu času som vypozoroval, že každé leto mi prejavy psoriázy ustúpia až vymiznú, najmä, ak sa 2-3x týždenne opaľujem aspoň 2 hodiny. Preto som sa začal opaľovať trochu skôr a psoriáza tu tiež ustupuje. Dohodol som sa s dermatológom, že mi predpíše tabletky až po lete.

Chcel by som sa opýtať, či máte skúsenosť, že by v zime namiesto opaľovania niekomu pomohol pobyt napr. v soláriu, či inde (aj keď v soláriu som ešte nebol). Prípadne, či by namiesto toho mohol pomôcť takýto prístroj určený na domáce použitie

http://www.daavlin.com/patients/phototherapy-products/units-for-home-use/m-series-hand-and-foot-unit/

.

Vopred Vám ďakujem za odpoveď,

S pozdravom,

Marek

Dobrý deň,

UVA a UVB žiarenie pôsobia na psoriázu liečivo. Obe žiarenia sa dajú pravdepodobne nastaviť aj v uvedených prístrojoch, mali by teda slúžiť aj na liečbu psoriázy. Táto liečba by však mala byť pod kontrolou lekárov, aby nedošlo k poškodeniu kože UV žiarením.

Treba si však uvedomiť, že samotné UVA žiarenie nepôsobí na psoriázu liečivo. Predtým treba do kože dostať senzibilizátor, ktorý zvyšuje citlivosť kože na toto žiarenie. Tento sa podáva vo forme kúpeľa alebo tabliet niekoľko minút až hodín pred ožiarom.

Solária sú zdrojom najmä UVA žiarenia bez senzibilizátora. Preto nepôsobia na psoriázu liečivo.

MUDr. Peter Kozub (07:54 3.7.2016)
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby