Dobrý den, chcela by som sa informovat ohladne PUVA terapie a jej vedlajsich ucinkov? Moj manzel aktualne zvazuje tuto terapiu. Nastudovala som si ucinnu latku pouzivanu pri PUVA terapii a prezrela par zahranicnych publikacii. Aktualne sme v situacii, kedy planujeme dietatko a preto som sa zacala venovat tejto otazke. Manzel v minulosti poberal sulfasalazin a nakolko skoncil s tazkou poliekovou neutropeniou v nemocnici, kedy ho obycajna tonzilitida skoro zlozila (CRP sa mu vyšplhalo k hodnote 390. Nastastie na CSF prisla odpoved organizmu velmi rychlo.Aktualne ma KO a biochemicke parametre v norme CRP sa standardne pohybuje medzi 10-20 Moja otazka teda znie: Je pre pacienta s takouto anamnezou PUVA bezpečna? V zahranicnych publikaciach som sa stretla s nazormi, ze PUVA sa neodporuca pokial planuje pacient s partnerom v blizkej buducnosti dieta.Ako je to naozaj?Taktiez nasledkom UVA ziarenia su dvojite zlomy DNA, je to teda bezpecne z hladiska reprodukcie?

Velmi pekne dakujem za odpovede. Mozno su moje otazky a poznatky prehnane emotivne, ale nakolko mame velmi negativny zazitok so sulfasalazinom, tak sa radsej vopred uistujem.

Dobrý deň,

toho, čoho sa pravdepodobne obávate je celková alebo tabletová PUVA terapia. Tablety však nie sú na Slovensku už pár rokov dostupné, preto sa používa už len balneo PUVA terapia, kde sa Oxsoralen aplikuje pred UV ožiarením vo forme kúpeľa. Táto forma fototerapie (balneo PUVA) je bezpečná a neovplyvňuje reprodukciu. Pri ožiarení musia byť totiž semenníky zakryté.

MUDr. Peter Kozub (05:44 7.12.2016)
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby