Dobry den, mojmu manzelovi predpisala lakarka neotigason 25 mg 1 tableta vecer a 10 mg 1 tableta rano. Ma tento liek nejaky vplyv na plodnost u muzov?Mozeme sa pocas tejto liecby snazit o potomka? Dakujem za odpoved.

Dobrý deň

u mužov užívajúcich tento liek neboli pozorované žiadne genotoxické ani mutagénne účinky (účinky poškodzujúce gény) na spermie ani na mužskú plodnosť, tvorbu či kvalitu spermií. Predklinické údaje na zvieratách nepreukazujú vplyv na reprodukčný výsledok a hoci tieto výsledky nie je možné z etických dôvodov uskutočňovať u ľudí, je veľmi nepravdepodobné akékoľvek poškodenie plodu ako dôsledok účinku acitretínu obsiahnutého prípadne v ejakuláte, nakoľko vstrebávanie retinoidov vaginálnou sliznicou sa nepotvrdilo.

Celosvetové postmarketingové sledovanie neodhalilo žiadne prípady vrodených chýb v tejto súvislosti. A hoci bolo publikovaných viacero prípadov vrodených chýb pri užívaní retinoidov otcom, išlo v každom prípade o udalosti, u ktorých sa očakáva, že sa vyskytnú aj v bežnej populácii a išlo o malformácie netypické pre retinoidy. V súčasnosti dostupné údaje teda nevykazujú riziko reprodukčnej bezpečnosti u otca liečeného týmto liekom.

MUDr. Tomáš Kampe (01:46 16.5.2017)
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby