Dobrý deň. Minulý rok som v lete začala mať veľké problémy s krčnou chrbticou. Bola som hospitalizovaná a v tom to období ma začali veľmi svrbieť dlane a chodidlá, bez príznaku poškodenia pokožky.Následne v auguste sa mi na jednej dlani vyhodili maličké pupenčeky,infúzna liečba bola zastavená-predpoklad alergie na podanú látku. Počas vianoc som pocíťovala vnútornú tenziu, triasli sa mi ruky a na dlaniach sa mi začali vyhadzovať hnisavé ložiská. Vo februári mi bola diagnostikovaná psoriáza, rozšírilo sa to aj na chodidlá a nechty. Mám malé ložiská aj vo vlasoch a v oblasti genitálii mám šupinky. Dlane a chodidlá som mala škaredo zapálené. Podstúpila som liečbu kortikoidmi rôzdeho druhu, pix-pasta,decht /neviem,či to správne píšem/., fototerapiu denne 2 mesiace a stav sa stále zhoršoval. Okrem psoriázy na dlaniach a chodidlách mi na reumatologii diagnostikovali Psoriatikú ax.SpA,HLA B27 pozit. s perif.manif.-členok vľavo. Z hľadiska reumatologičky je odporúčaná liečba Metotrexát 10 mg. Dermatologička s tým súhlasí. Užívam antidepresíva už 15 rokov,mám zvýšený cholesterol,pravidelne užívam Novalgin a Dorsiflex, mám kolísavý krvný tlak. Prekonala som infekčnú žltačku. Hepatálky mám v norme, snažím sa nezaťažovať pečeň, nakoľko mám stále bolesti pod pravým rebrovým oblúkom. Žlčník mám vyoperovaný, dlhé roky som mala žalúdočné problémy-zvýšená tvorba kyselín so zápalom žal.steny- t.č. v kľude.,chron.pankreatitída-t.č. tiež v kľude. V rodine trpí psoriázou aj môj brat, diagnostikovaný Bechterev-je na biologickej liečbe., bratranec má psoriázu na celom tele-taktiež na biologickej liečbe, sestrenica má psor.artr. - užíva Metotrexát-bez efektu 5 rokov. Predpokladám, že u nás je to genetické ochorenie.Ešte by som podotkla, že výsledok z laboratória je popísaný : HLA B27 bechterev pozit.- som v štádiu vyšetrovania u reumatológa.

Momentálne som po dovolenke, bola som pri mori a kožné ťažkosti v maličkej miere ustúpili.

Konečne sa dostávam k mojej otázke - je pre mňa vhodná liečba Metotrexátom, resp. Cyklosporínom /navrhla dermatologička/ kôli vyššie popísanému zdravotnému stavu ? Prípadne, akú liečbu by ste navrhli z Vášho pohľadu . Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň

vo vašom prípade pri kombinácii kožného postihnutia a postihnutia kĺbov musí byť liečebný postup založený na konsenze dermatológa a reumatológa, predpokladal by som z pohľadu reumatológa ako prvú líniu liečbu metotrexát a ako dermatológ s tým žiadny problém nemám, 10mg týždenná dávka je vhodná ako indukčná a podľa odpovede ju možno samozrejme aj navýšiť. Je častou praxou metotrexat pri súčasnom reumatologickom postihnutí kombinovať aj s inými liekmi, ale tie ordinuje reumatológ. Osobne sa domnievam, že najoptimálnejšou by pre vás bola liečba biologická, ale pre ňu ešte nie sú u vás zrejme splnené indikačné kritériá.

MUDr. Tomáš Kampe (09:35 9.7.2017)
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby