Dobrý deň,

bola mi stanovená diagnóza: Dermatitis seborrhoica capillitii s prechodom do sebopsoriasis. Psoriázu má v rodine teta aj obaja jej synovia po celom tele, u mňa sa vyskytuje vo vlasoch prakticky po celej ploche (veľké lupiny, chrastičky sú bolestivé, krvácajúce, pri zhoršení neznesiteľné svrbenie a bolesť, často je kvôli tomu problém dokonca aj zaspať, takže naozaj prejavy sú silné). Z vlasovej oblasti sa mi začala rozširovať cca do polovice čela, kde sa mi robia ružovkasté stvrdnuté fliačiky, v oblasti obočia a medzi obočím na dotyk cítiť drobunké chrastičky ktoré veľmi štípu a lúpu sa (pocit akoby bola koža plná skla), okolo nosa permanentné začervenanie a zlúpavanie kože spojené so svrbením a štípaním, rovnako okolo kútikov úst. Okrem toho jedno malé ložisko sa mi objavilo aj na nohe na členku.

P. doktorka mi povedala, že nárok na kúpeľnú liečbu nemám, maximálne mi môže doporučiť fototerapiu. A ani mi to nediagnostikuje ako psoriázu ale ako sebopsoriázu.

Prosím vás, naozaj nemám nárok na kúpeľnú liečbu? To naozaj treba počkať kým sa mi to rozšíri po tele, namiesto toho aby sa to podchytilo v takomto štádiu? Nehovoriac o tom, že bol problém aj s touto diagnózou, pretože krvácajúce svrbiace chrasty mi dlhé roky p.doktorka diagnostikovala ako klasické lupiny (na ktoré som si mala kúpiť šampón proti lupinám).

Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

Dobrý deň,

podľa toho čo opisujete ide skôr o ťažkú seboroickú dermatitídu ako o psoriázu. Na seboroickú dermatitídu nárok na bezplatnú kúpeľnú liečbu žiaľ naozaj nemáte. Ale píšete, že doktorka vyjadrila podozrenie na sebopsoriázu, to znamená, že by ste mali mať aj nejaké znaky psoriázy - neviem to však posúdiť nakoľko Vás nevidím. S diagnózou psoriáza už nárok na kúpele máte. Ak máte pochybnosti o správnosti stanovenej diagnózy, doporučujem vyšetrenie u druhého lekára - najlepšie priamo v centre pre biologickú liečbu psoriázy. Ste z Bratislavy, tak si môžete vybrať jedno z dvoch centier, ktoré sú tam dostupné (Ružinov, Mickiewiczova).

MUDr. Peter Kozub (08:43 21.11.2017)
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby