Dobry den,

mam od detstva psoriazu, a pred rokom mi diagnostikovali PSA. Nasadili mi liecbu MTX 1x tyzdenne 10 mg.

V nasej rodine sa vyskytla u otca rakovina pankreasu, a u matky rakovina koze (z maminej strany aj dedo mal rakovinu koze a rakovinu prostaty).

Informoval som o týchto faktoch môjho osetrujuceho lekara.

Chcem sa opytat na vas nazor, nie je v takejto situacii liecba pouzitim MTX rizikova? Moje chapanie je ze MTX znizuje imunitu organizmu (imunitnu odozvu), co moze dat moznost rakovinovym bunkam sa prejavit. Mozno sa mylim, ale radsej by som mal PSA ako rakovinu.

Dakujem

Dobrý deň

absolútne vašej obave rozumiem, ale rovno musím priznať, že odpoveď nie je jednoduchá. Z úzkeho pohľadu by sme mohli povedať, že imunosupresívna liečba ako taká môže, opakujem môže /nie zvyšuje/ zvyšovať riziká napr. infekcií a nádorových ochorení ale súvislosti nie je ľahké stanovovať. Samotné ochorenia, či už sa jedná o PsA, reumatoidnú artritídu, psoriázu, či iné ochorenia s podobným "pozadí" sú samotné spojené so zvýšeným rizikom vzniku niektorých nádorových ochorení, ktoré patria aj medzi tie najčastejšie, ako je napr tzv. nemelanómová rakovina ale aj veľmi vzácne druhy, ktorých výskyt aj medzi ľuďmi bez zápalového ochorenia neliečených metotrexátom je veľmi málo a preto štúdie s nejakou výpovednou hodnotou sa ťažko realizujú. Nakoniec sú tu aj rizikové faktory genetické a faktory životného štýlu, ktoré výskyt niektorých druhov rakoviny môžu zvyšovať. U pacientov liečených pre tieto choroby je veľmi dôležité realizovať sledovanie, ktoré by odhalilo prípadné iniciálne prejavy nádorového ochorenia, zo strany pacienta sa zase očakáva, že bude absolvovať preventívne prehliadky rôzneho typu, aby sa toto riziko znížilo na minimum resp. prípadné ochorenie sa diagnostikovalo zavčasu. Nakoniec možno povedať, že možno práve tento prístup vedie u našich pacientov k omnoho skoršiemu diagnostikovaniu nádorových ochorení /z osobnej skúsenosti konštatujem, že sú veľmi, veľmi zriedkavé/ ako u ľudí v bežnej populácií.

MUDr. Tomáš Kampe (07:26 31.7.2018)
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby