Dobrý deň, rád by som sa opýtal, či je možné vrátiť sa k liečbe psoriázy biologickou liečbou tak, že v prípade, že liečba ktorá zaberala a prestala zaberať sa môže zopakovať po nejakom čase? Konkrétne, dostával som Stelaru, tá zaberala najlepšie, prejavy psoriázy takmer žiadne, ale časom prestala. Potom som dostával Humiru, ktorá nezabrala vôbec, teraz som na Cosentyxte už aj s Neotigasonom a všetko ide z kopca. Teda bolo by možné opäť vrátiť sa k liečbe Stelarou? Myslíte si, že by opakované podanie po prestávke mohlo byť znova účinné alebo je to nezmysel? A ešte jedna otázka, zaujímal by Váš názor na liečbu ťažkej psoriázy liekmi Taltz a novým liekom Tremfya. Viete mi povedať viac o týchto liekoch a či by boli vhodné? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň

musím povedať úvodom, že zodpovedať vašu otázku nie je vôbec jednoduché.

čo sa týka Stelary, nakoľko došlo, podľa toho ako opisujete priebeh liečby, postupne k strate odpovede /aj keď vôbec netušíme prečo/ opakovaná liečba zmysel nemá. Kombinácia Humiry s Neotigasonom sa mi nezdá optimálna, ak je príčinou nedostatočnej/časom zníženej odpovede na Humiru môžu za to zodpovedať protilátky, ktoré vytvárate a tie Neotigason neovplyvní, do kombinácie je potom optimálny metotrexát.

Taltz je biologikum s iným mechanizmom účinku ako sú Stelara a Humira, rovnako Tremfya. Obe biologiká zohľadňujú tie najnovšie poznatky o priebehu ochorenia. pozn. Tremfya zatiaľ nie je /ale čoskoro bude/ dostupná na SK, dovtedy, patrí Taltz podľa dostupných výsledkov štúdií k tým najúčinnejším biologikám aké máme, samozrejme prostredie reálnej praxe a reálni pacienti sa môžu úspešne liečiť aj inými biologikami

MUDr. Tomáš Kampe (08:27 13.11.2018)