Dobry deň,dostal som metotrexat a užívam ho už 2 týždné ale výsledky žiadne akúrat sa už zblaznim páli ma koža a je krvava zapálená iba na predkoleniach.Moja otázka znie mám vymenit kožnú doktorku pretože jej reakcia je ešte sa dá zvýšit dávka čo podla mna je blbosť pretože som mal zvýšene pečenové testy GMT ale doktorka povedala že to je norma ?Alebo este mám počkat a zvýšit davku momentálne beriem najmenšiu ale prečo to nezaberá toto je už 3 pokus o tabletky dakujem.

Dobrý deň,

MTX je liek, ktorého účinok nastupuje pomaly, naplno sa prejaví až o 6-12 týždňov, skôr zvyčajne nie. Treba pri ňom oveľa viac trpezlivosti ako napríklad pri cyklosporíne. Naopak veľmi dobre a rýchlo zaberá pri postihnutí kĺbov. Píšete, že beriete najnižšiu dávku, teda predpokladám, že je to 7.5 mg/týždeň. Tá dávka naozaj nemôže pomôcť, zvyčajne sa ide do vyšších dávok v závislosti od hmotnosti a laboratórnych výsledkov či tolerancie (10-20 mg/týždeň).

Neviem Vám poradiť konkrétny postup nakoľko nevidím stav Vašej kože ani nepoznám konkrétnu hodnotu GMT (ak je hodnota len pár desatín nad normou, tak to naozaj netreba riešiť, iba sledovať). Doporučujem liečbu ešte raz prekonzultovať s ošetrujúcou lekárkou. Píšete, že je to už tretia tabletková liečba, teda ak nezaberie a rozsah psoriázy bude stále veľký, budete mať nárok na biologickú liečbu a budete teda odoslaný do centra, kde budete ďalej liečený. Meniť lekára preto teraz nemá veľký význam.

MUDr. Peter Kozub (07:36 5.12.2018)
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby