Fakty o psoriáze

Psoriáza je chronické zápalové ochorenie celého organizmu, ktoré sa viditeľne prejavuje na koži. Zaraďuje sa medzi autoimunitné ochorenia – to sú ochorenia, pri ktorých sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu. Postihuje približne 2 % až 3 % európskej populácie, na svete je postihnutých približne 80 miliónov ľudí.

Okrem kože bývajú postihnuté aj nechty a kĺby. Nejedná sa o nákazlivú, život ohrozujúcu chorobu, ale ľudia so psoriázou majú vyššie riziko vzniku a rozvoja cukrovky, artritídy, srdcových chorôb a depresie. Psoriáza sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie sa prvýkrát objaví vo veku 15 až 35 rokov. Nedá sa vyliečiť, ale je to liečiteľné ochorenie, ktoré môže po adekvátnej liečbe ustúpiť a nemusí sa prejaviť roky.

Psoriáza JE:
  • Zápalové ochorenie: v dôsledku zápalu sa kožné bunky v postihnutých oblastiach reprodukujú 3 až 6 dní, namiesto bežných 28 dní. To vedie ku vzniku zhrubnutých šupinatých ložísk.
  • Dobre liečiteľná: s je k dispozícii široké spektrum účinnej liečby na psoriázu, ktorá dokáže udržať psoriázu pod kontrolou a zlepšiť kvalitu života psoriatika.
  • Bežná: Nie ste sami postihnutý. Odhaduje sa, že celosvetovo trpí touto chorobou približne 2% - 5 %.
Psoriáza NIE JE:
  • Nákazlivá: Nie je spôsobená baktériami alebo vírusmi. Nemôžete ju od niekoho „chytiť“ a niekoho „nakaziť“.
  • "Iba" choroba kože: Psoriáza je viac ako len nepríjemne vyzerajúca vyrážka – môže vážne ovplyvniť vaše fyzické a psychické zdravie. Psoriáza môže viesť ku vzniku cukrovky a iným závažným ochoreniam.
  • Niečo, čo zmizne samé od seba: Ochorenie má fázy zhoršenia a zlepšenia, niekedy ustúpi (hovorí sa tomu remisia) aj na dlhé obdobie. U niektorých postihnutých sú tieto obdobia cyklické, opakujúce sa, chorobu „spúšťajú“ určité faktory (stres, gravidita, infekcia...), alebo sa zhoršuje v určitých obdobiach roka (často v zime).

Príčiny vzniku psoriázy

Za príčinu vzniku psoriázy sa považuje geneticky podmienená porucha funkcie imunitného systému, ktorý spôsobí nadmernú produkciu kožných buniek. Ich následné nahromadenie sa prejavuje lokálnym zápalom a odlupovaním pokožky formou šupín. Je to geneticky podmienené ochorenie a dlho môže ostať v latentnej forme. Znamená to, že ochorenie sa navonok neprejavuje, môže však vypuknúť pod vplyvom vnútorných alebo vonkajších podnetov. Môže to byť napríklad kontakt so streptokokovou infekciou, ktorý je častým spúšťačom psoriázy u detí. Stres je tiež významným faktorom ovplyvňujúcim prvé vzplanutie psoriázy a negatívne ovplyvňuje priebeh ochorenia. Zhoršujúcim faktorom pri vzniku psoriázy môže byť nezdravý životný štýl. Vyššie riziko vzniku je teda pri obezite, nadmernej konzumácii cigariet a alkoholu. Vonkajšie faktory môžu byť aj mechanické, napr. trenie oblečenia o kožu, prípadne vzplanutie psoriázy môže spôsobiť sezónna zmena počasia.

Rodičia a psoriáza u detí

Psoriáza u detí sa najčastejšie objavuje po 10 roku života. Najbežnejšími príznakmi sú ložiská zhrubnutej červenej kože, ktoré sú pokryté striebristými šupinami. Najčastejší výskyt ložísk je na lakťoch, kolenách a vo vlasatej časti hlavy. Psoriáza sa niekedy objaví prvýkrát po akútnej infekcii, napríklad po zápale mandlí alebo zápale stredného ucha spôsobeného najčastejšie streptokokom. Vzplanutia psoriázy sa môžu opakovať, možno ich však zvládnuť, ak sa začne s okamžitou liečbou. Rodičia by mali navštíviť lekára, ak je výsev závažný, rozsiahly alebo veľmi nepríjemný. Lekár - pediater pravdepodobne odporučí dieťa k dermatológovi.

Psoriáza a kvalita života

Psoriáza je ochorenie, ktoré ovplyvňuje negatívne nielen fyzické zdravie pacienta, ale výrazne vplýva aj na psychiku chorého. Postihnutí trpia nezriedka depresiami, dokonca uvažujú o samovražde, psoriáza obmedzuje ich citový život – často nie sú schopní nájsť si partnera a viesť normálny partnerský aj sexuálny život. Pracovné schopnosti ľudí so psoriázou sú obmedzené, a to nielen samotným ochorením, ale aj spôsobom liečby.

Psoriatická artritída

Psoriatická artritída je chronické zápalové reumatoidné ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom kĺbov a vo väčšine prípadov aj prítomnosťou kožného postihnutia – psoriázou. Nie každý pacient so psoriázou má však postihnutý pohybový aparát, psoriatická atrtritída vzniká často až po rokoch od objavenia sa kožných príznakov. Najčastejšie začína psoriáza aj artritída súčasne, a iba zriedka sa stáva, že zápal kĺbov predchádza kožným psoriatickým prejavom. U takmer štvrtiny pacientov so psoriázou sa vyvinie psoriatická artritída. Psoriatická artritída bez psoriázy je skôr výnimočná. Choroba sa začína nevýraznými bolesťami a opuchom jedného alebo viacerých kĺbov, šľachových úponov alebo zápalovými bolesťami chrbtice. Správne zvolenou liečbou možno priaznivo ovplyvniť priebeh ochorenia a pacient patrí do rúk špecialistu – reumatológa.

Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby