Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Kategória

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň

musím povedať úvodom, že zodpovedať vašu otázku nie je vôbec jednoduché.

čo sa týka Stelary, nakoľko došlo, podľa toho ako opisujete priebeh liečby, postupne k strate odpovede /aj keď vôbec netušíme prečo/ opakovaná liečba zmysel nemá. Kombinácia Humiry s Neotigasonom sa mi nezdá optimálna, ak je príčinou nedostatočnej/časom zníženej odpovede na Humiru môžu za to zodpovedať protilátky, ktoré vytvárate a tie Neotigason neovplyvní, do kombinácie je potom optimálny metotrexát.

Taltz je biologikum s iným mechanizmom účinku ako sú Stelara a Humira, rovnako Tremfya. Obe biologiká zohľadňujú tie najnovšie poznatky o priebehu ochorenia. pozn. Tremfya zatiaľ nie je /ale čoskoro bude/ dostupná na SK, dovtedy, patrí Taltz podľa dostupných výsledkov štúdií k tým najúčinnejším biologikám aké máme, samozrejme prostredie reálnej praxe a reálni pacienti sa môžu úspešne liečiť aj inými biologikami

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 13.11.2018 20:27:50

Dobrý deň,

ak máte pocit, že sa neviete pohnúť ďalej, tak sa môžete obrátiť na ktoréhokoľvek iného dermatovenerológa, ktorý je ochotný Vás prijať alebo potom priamo na niektoré z dvoch centier biologickej liečby psoriázy. Doporučujem tam však najskôr zavolať.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 12.11.2018 20:59:58

Dobrý deň,

s tým žiaľ nemám skúsenosti, preto sa k tomu nedokážem vyjadriť.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 08.11.2018 19:16:47

Dobrý deň,

možné to je. Jediná možnosť ako to zistiť, je liečbu Humirou dočasne prerušiť. Jednu takú pacientku som už mal, nebola síce na Humire, ale na Taltzi a mala počas jeho podávania hnačky. Všetky vážnejšie ochorenia boli vylúčené. Taltz sa vysadil a hnačky ustúpili. Je to ojedinelý prípad, ale môže sa vyskytnúť - pri Taltzi, ale aj pri Humire.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 08.11.2018 19:20:22
26.10.2018 10:22:24

Vsetko je zatial jednoducho perfektne!!! Az mi to pride take neskutocne nerealne ze uz pomaly nikde nemam na sebe tu hroznu chorobu menom psoriaza ktora mi skoro znicila cely zivot..........Cosentyx mi neskutocne dobre zabera a hlavne velmi rychlo...... lenze mam obavy ze za takymto velkym stastim a spokojnostou pride zas to zlé......ze proste prestane jedneho dna zaberat a budem zas tam kde som bola......Mam sa bat ze mi aj tak raz cosentyx prestane zaberat? Beriem ho zatial dva mesiace aj nieco ale zatial som neskutocne spokojna...... slovami neviem opisat ake to je uzasne.... clovek akoby dostal novu kožu.....

Krasne mi zmizlo velmi vela lozisk a aj tie bolestive zapalene skarede velke zmizli uplne... ani stopa po nich....... sice mam este tie tzv pozapalove skvrnky ale som si ista ze aj to zmizne uplne....

Som TAKMER 100% cista vsade

Este mozno 2-3 max 4 injekcie a ja budem mat kozu ako zdravy clovek.......Normalne neverim ze mam cistu kozu bez psoriazy

Som ako znivuzrodeny clovek ako novonarodene babatko s hebkou pokozkou krasnou pletou pane boze neverim..... az placem od stastia pan doktor....

Tak uzasne mi to zabralo za par tyzdnov

Odpadavam od vysledkov naozaj....

Nikdy som tomu neverila ze budem niekedy takto bez psoriazy......konecne mozem zit plnohodnotny zivot bez obmedzeni.... toto bol moj obrovsky sen... len pevne verim ze to tak uzasne bude zaberat pokym zijem...

Boch zehnaj tych ktory objavili bio liecbu! Je to ako spasenie po velmi dlhom trapeni sa! Pekny den prajem

Dobrý deň,

Cosentyx patrí medzi novšiu generáciu biologík s veľmi rýchlym nástupom účinku. Teším sa, že Vám takto pomáha, je to naozaj dobrý liek. Pýtate sa či sa Vám psoriáza počas jeho užívania vráti. Žiaľ, nedá sa to vylúčiť, žiaden liek nefunguje na celý život. Liek môže prestať fungovať už po pár mesiacoch, ale na druhej strane môžete byť bez prejavov aj niekoľko rokov. Dopredu sa to nikdy nedá predvídať, veľa závisí od provokačných faktorov (najmä stres a ochorenia), ktoré na Vás v bežnom živote pôsobia. Napriek tomu sú s touto generáciou biologík veľmi dobré skúsenosti a pacienti bývajú zvyčajne spokojní.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 08.11.2018 19:28:50

Dobrý deň,

žiaľ tak je to nastavené poisťovňami. Biologickú liečbu Vám poisťovňa schváli, až vyčerpáte všetky dostupné možnosti lacnejšej tabletkovej liečby. Preto musíte prejsť aj MTX, samozrejme ak nemáte dôvod, pre ktorý by ste ho nemohli užívať. Je totiž šanca, že aj ten zaberie. Jeho výhodou je jeho nesporný efekt na kĺby.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 22.10.2018 20:32:46

Dobrý deň,

nedá sa povedať, ktorá biologická liečba je najlepšia. Všetky sú dobré, každému môže sadnúť niečo iné. Taktiež každá biologická liečba má určité osobitné situácie, kedy je práve ona najlepšia. Cosentyx je určite tiež dobrý, jeho výhodou je rýchly nástup účinku. V blízkej budúcnosti očakávame ďalšie biologiká, ktoré sú čoraz bezpečnejšie a účinnejšie, výskum v oblasti psoriázy určite ešte neskončil.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 22.10.2018 20:27:07

Dobrý deň,

optimálna hladina cukru v krvi je zvyčajne do 5,5 mmol/l, ale závisí to aj od laboratória, ako má nastavené referenčné hodnoty.

Ťažká neliečená psoriáza môže sa môže podieľať na zhoršovaní cukrovky alebo aj na jej postupnom spustení a to prostredníctvom zápalových bielkovín, ktoré sa pri psoriáze tvoria a podieľajú sa aj na zhoršovaní cukrovky.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 22.10.2018 20:23:19

Dobrý deň,

môžu sa vytvárať len v mieste vpichu. Inde by sa vytvárať nemali. Ak sa vytvárajú aj inde, povedzte to svojmu lekárovi v centre.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 17.10.2018 22:00:13

Dobrý deň,

myslím, že by s tým nemal byť problém.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 17.10.2018 21:58:38

Dobrý deň,

nové biologikum sa volá Tremfya a bude k dispozícii od januára 2019. Predstavuje novú kategóriu biologickej liečby s odlišným mechanizmom účinku.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 25.10.2018 7:17:00

Dobrý deň,

stane sa to, čo každému inému človeku - budete tam mať štípanec a reakcia, akú budete mať je individuálna, neviem ju predvídať. Biologická liečba na tom nič nemení.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 15.10.2018 7:18:33
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby