Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Kategória

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň

určite je potrebné zvažovať možnosti celkovej liečby vášho stavu, zvýšené hodnoty tukov /neuvádzate ale závažnosť zvýšenia event. riešenie tohto problému diétou či liekmi/ nie sú absolútnou prekážkou celkovej liečby. K dispozícii máme viacero možností - liekov, vrátane takých, ktoré nemajú obmedzenie pri tomto probléme resp. je možná kombinácia aj iných liekov na psoriázu s liekmi na cholesterol. Všetko závisí od závažnosti vášho ochorenia.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 19.11.2017 20:38:37

Dobrý deň

priamo takéto riziko súvisiace so psoriázou známe nie je. Neuvádzate závažnosť kožného postihnutia ani aktivitu artritídy a ani spôsob liečby. Existujú liečebné postupy, ktoré totiž môžu byť účinné aj pri postihnutí kože aj pri postihnutí kĺbov.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 19.11.2017 20:41:04

Dobrý deň,

či vydrží konkrétna biologická liečba celý život to sa zaručiť nedá, ale teoreticky je to možné. Ak by sa však psoriáza začala vracať, tak sa iba zmení liečba. V dnešnej dobe sa už psoriázy báť nemusíte.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.11.2017 13:55:29

Dobrý deň,

nemáte to ľahké, takže postupne:

Ak máte viaceré ochorenia, ktoré sa riešia rovnakou biologickou liečbou tak platí, že sa volí taká liečba, ktorá najlepšie zvládne ochorenie, ktoré Vás najviac ohrozuje na zdraví. Vo Vašom prípade je to jednoznačne Crohnova choroba.

Na začiatku bola zvolená Humira - veľmi dobré rozhodnutie. Má dobrý efekt na psoriázu a rovnako tak aj na Crohnovu chorobu. Píšete, že sa Vám psoriáza počas nej zhoršila. K biologickej liečbe teda nebola pridaná žiadna iná tabletková liečba (Neotigason, MTX alebo cyklosporín)? Škoda, lebo možno by nejaká kombinácia zabrala aj na kožu.

Druhou možnosťou súčasnej liečby psoriázy a Crohnovej choroby je naozaj Stelara. Tri týždne je na hodnotenie efektu liečby strašne málo. Ak sa stav nebude výrazne zhoršovať, tak vydržte také 3-4 mesiace, efekt na kožu sa v tomto čase už zvykne dostaviť.

To že ste mali vedľajšie účinky po Neotigasone, ktoré boli dôvodom ukončenia liečby vôbec neznamená, že ich budete mať aj po zvyšných dvoch liekoch, ktoré sú ešte k dispozícii (MTX, cyklosporín). Navyše zvyšné 2 lieky pôsobia úplne inak ako Neotigason. Obe sú imunosupresíva, čo Neotigason nie je.

A ako ďalej postupovať? Určite komunikovať so svojim lekárom. Možností síce nie je až tak veľa, ale určite sa pre Vás dá nájsť liečba šitá na mieru.

Možnosti sú (závisí od Vášho celkového zdravotného stavu, ktorý nepoznám):

Stelara + fototerapia

Stelara + MTX

Stelara + cyklosporín

Stelara + krátkodobo celkové kortikoidy

Ak Stelara nezaberie, možno skúsiť Remicade (rovnaká trieda lieku ako Humira).

Všetko závisí od toho, ktorý liek Vám na akú diagnózu dobre zaberá, podľa toho sa "šije liečba na mieru".

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 15.11.2017 18:16:17

Dobrý deň,

určite áno.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 14.11.2017 15:47:20

Dobrý deň,

možno povedať, že niekedy sa počas biologickej liečby vitiligo zlepší, inokedy sa zhorší. Zlepší sa zvyčajne ak ide o aktívne vitiligo (pribúdajú nové ložiská) a zhorší sa ak ide o neaktívne vitiligo (teda niekoľko mesiacov až rokov bez progresie).

Biologická liečba, ktorá sa používa na psoriázu, zaberá aj na hidradenitídu, Crohnovu chorobu, ulceróznu kolitídu, uveitídu, reumatoidnú artritídu, juvenilnú idiopatickú artritídu a ankylozujúcu spondylitídu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 13.11.2017 18:47:18

Dobrý deň

podľa SPC lieku metotrexát ak sa liek podáva pred alebo súbežne s nesteroidnými antireumatikami vrátane salicylátov, je potrebná mimoriadna opatrnosť, pretože boli zaznamenané hlásenia závažnej toxicity metotrexátu a dokonca aj úmrtia v dôsledku zníženého vylučovania metotrexátu. Tieto lieky boli hlásené ako lieky znižujúce vylučovanie metorexátu obličkami na zvieracom modeli, čím môžu zvýšiť jeho toxicitu. Počas liečby sa odporúča, aby boli dávky metotrexátu dôkladne kontrolované. Užívanie ďalších liekov vždy oznámte lekárovi, ktorý vám nový liek, v tomto prípade metotrexát, predpisuje.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 13.11.2017 15:18:28

Dobrý deň,

podľa vášho opisu /priebeh, trvanie, nutnosť celkovej liečby, vplyv na kvalitu života/ som toho názoru, že váš stav vyžaduje celkovú liečbu. Nepoznám síce komplexnú anamnézu ale určite by sa dal dobre zvoleným postupom /aj so zohľadnením ostatných ochorení, ktoré máte/ stav vášho ochorenia zvládnuť a prejavy minimalizovať, čo sa bohužiaľ nedá bez návštev kožného lekára

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 19.11.2017 20:43:43

Dobrý deň,

správnu diagnózu musí povedať Váš ošetrujúci lekár po zhodnotení klinického nálezu (ako to vyzerá) a výsledku histologického vyšetrenia. Z voľnopredajných mastí a krémov sú na Vami spomínaný ekzém k dispozícii len premasťovadlá kože a olejové kúpele (obe sú aj na recept). Inak len lokálne kortikoidy a fototerapia. V prípade nedostatočného efektu sa môže prejsť na tabletkovú liečbu (najlepšie Neotigason).

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 08.11.2017 20:48:53

Dobrý deň,

máte úplnú pravdu. Jediným problémom je vysoká cena Otezly (aktuálne 738 eur za mesiac) v porovnaní s ostatnými tabletovými liekmi (od niekoľkých eur do cca 160 eur mesačne), preto podlieha indikačnému obmedzeniu a schváleniu revíznemu lekárovi poisťovne.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 13.11.2017 18:53:16

Dobrý deň,

Daivobet môžete používať denne ako ste mali doporučené, ale až po Tomese, nie pred ňou.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 06.11.2017 10:31:58

Dobrý deň

na vašu otázku nepoznám odpoveď v zmysle medicíny dôkazov, pretože takéto kombinácie skúmané neboli. Osobne sa ale, okrem vybraných prípadov ako sú napr. opakujúce sa infekcie u pacienta so psoriázou, skôr neprikláňam k imunomodulačnej liečbe, nakoľko psoriatický zápal je nutné potláčať.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 03.11.2017 9:03:08

Dobrý deň,

áno, možné to je. Žiadajte vyšetrenie u reumatológa.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 02.11.2017 15:35:25
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby