Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Kategória

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň,

pre psoriatika platia pri opaľovaní rovnaké pravidlá ako pre bežného človeka. To znamená, že faktor sa vyberá podľa fototypu. Neviem aký fototyp ste, ale väčšina Slovákov patrí do fototypu II a to znamená, že by mali pri mori používať faktor 50, prípade až 50+. Olej ani sprej osobne nedoporučujem, naopak krémy alebo tekuté mlieka sú dobré.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 21.07.2017 16:19:43

Dobrý deň,

ak Vám biologická liečba zaberá, tak by som zmenu určite nedoporučoval. Nie je totiž zaručené, že Vám Otezla sadne a budete pri nej bez prejavov. Je to liek ako každý iný, teda niekomu zaberie a niekomu nie. Lepšie zaberá na menší rozsah psoriázy, na väčší rozsah je určite vhodnejšia biologická liečba.

Ale myslím, že sa nemusíte obávať. Biologická liečba je síce imunosupresívna liečba, ale imunitu potláča selektívne, teda len na tom mieste, ktoré je pre psoriázu významné. Aj preto je táto liečba odporúčaná na dlhodobé a bezpečné podávanie a vedľajšie účinky sú len ojedinelé.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 18.07.2017 6:49:36

Dobrý deň,

ak ide o psoriázu, tak doporučujem vyšetrenie u dermatológa. Ak sú ložiská mokvavé, je možné, že je prítomná aj sekundárna bakteriálna infekcia a bude treba liečiť aj ju.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 21.07.2017 16:21:23

Dobrý deň

ak ide o závažnú infekciu lieky s imunosupresívnymi účinkami je možné až do vyliečenia vynechať, zároveň ale môže dôjsť k zhoršeniu psoriázy.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 14.07.2017 18:00:56

Dobrý deň,

práve z tohto dôvodu sa biologická liečba neprerušuje. Po jej vysadení sa psoriáza vždy znova objaví.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 20.07.2017 10:53:02

Dobrý deň,

v danom prípade sa jedná o inaktivovanú, teda neživú vakcínu. Očkovanie je možné, treba sa však s Vašim ošetrujúcim dermatológom dohodnúť na prípadnej prechodnej zmene dávkovania Humiry.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 12.07.2017 17:42:23
09.07.2017 15:40:52

Dobrý deň. Minulý rok som v lete začala mať veľké problémy s krčnou chrbticou. Bola som hospitalizovaná a v tom to období ma začali veľmi svrbieť dlane a chodidlá, bez príznaku poškodenia pokožky.Následne v auguste sa mi na jednej dlani vyhodili maličké pupenčeky,infúzna liečba bola zastavená-predpoklad alergie na podanú látku. Počas vianoc som pocíťovala vnútornú tenziu, triasli sa mi ruky a na dlaniach sa mi začali vyhadzovať hnisavé ložiská. Vo februári mi bola diagnostikovaná psoriáza, rozšírilo sa to aj na chodidlá a nechty. Mám malé ložiská aj vo vlasoch a v oblasti genitálii mám šupinky. Dlane a chodidlá som mala škaredo zapálené. Podstúpila som liečbu kortikoidmi rôzdeho druhu, pix-pasta,decht /neviem,či to správne píšem/., fototerapiu denne 2 mesiace a stav sa stále zhoršoval. Okrem psoriázy na dlaniach a chodidlách mi na reumatologii diagnostikovali Psoriatikú ax.SpA,HLA B27 pozit. s perif.manif.-členok vľavo. Z hľadiska reumatologičky je odporúčaná liečba Metotrexát 10 mg. Dermatologička s tým súhlasí. Užívam antidepresíva už 15 rokov,mám zvýšený cholesterol,pravidelne užívam Novalgin a Dorsiflex, mám kolísavý krvný tlak. Prekonala som infekčnú žltačku. Hepatálky mám v norme, snažím sa nezaťažovať pečeň, nakoľko mám stále bolesti pod pravým rebrovým oblúkom. Žlčník mám vyoperovaný, dlhé roky som mala žalúdočné problémy-zvýšená tvorba kyselín so zápalom žal.steny- t.č. v kľude.,chron.pankreatitída-t.č. tiež v kľude. V rodine trpí psoriázou aj môj brat, diagnostikovaný Bechterev-je na biologickej liečbe., bratranec má psoriázu na celom tele-taktiež na biologickej liečbe, sestrenica má psor.artr. - užíva Metotrexát-bez efektu 5 rokov. Predpokladám, že u nás je to genetické ochorenie.Ešte by som podotkla, že výsledok z laboratória je popísaný : HLA B27 bechterev pozit.- som v štádiu vyšetrovania u reumatológa.

Momentálne som po dovolenke, bola som pri mori a kožné ťažkosti v maličkej miere ustúpili.

Konečne sa dostávam k mojej otázke - je pre mňa vhodná liečba Metotrexátom, resp. Cyklosporínom /navrhla dermatologička/ kôli vyššie popísanému zdravotnému stavu ? Prípadne, akú liečbu by ste navrhli z Vášho pohľadu . Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň

vo vašom prípade pri kombinácii kožného postihnutia a postihnutia kĺbov musí byť liečebný postup založený na konsenze dermatológa a reumatológa, predpokladal by som z pohľadu reumatológa ako prvú líniu liečbu metotrexát a ako dermatológ s tým žiadny problém nemám, 10mg týždenná dávka je vhodná ako indukčná a podľa odpovede ju možno samozrejme aj navýšiť. Je častou praxou metotrexat pri súčasnom reumatologickom postihnutí kombinovať aj s inými liekmi, ale tie ordinuje reumatológ. Osobne sa domnievam, že najoptimálnejšou by pre vás bola liečba biologická, ale pre ňu ešte nie sú u vás zrejme splnené indikačné kritériá.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 09.07.2017 21:35:25

Dobrý deň,

nedokážem sa k tomu len z opisu vyjadriť, ukážte to prosím Vášmu ošetrujúcemu lekárovi.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 10.07.2017 15:31:03

Dobrý deň,

biologická liečba sa mení v nasledujúcich prípadoch:

1. Na začiatku liečby, ak sa v priebehu prvých 3 mesiacoch liečby nedosiahne minimálne 50% zlepšenie ochorenia

2. Kedykoľvek počas liečby, ak sa psoriáza zhorší a pridanie iných pomocných liekov (najčastejšie MTX, fototerapia alebo krátkodobo celkové kortikoidy), či zmena dávkovacieho intervalu (ak je to pri danom biologiku možné) nepomáha.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 10.07.2017 15:30:09

Dobrý deň,

očkovanie počas biologickej liečby Humirou je možné s výnimkou živých vakcín, tie sa nesmú podávať. Nepíšete názov preparátu, ktorým sa plánujete dať zaočkovať. Ak je to neživá inaktivovaná vakcína, tak je očkovanie možné, ale či sa v čase očkovania biologická liečba Humirou dočasne preruší alebo sa len jednotlivé dávky posunú, to Vám už musí povedať Váš ošetrujúci lekár.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 10.07.2017 15:24:33

Dobrý deň,

tým, že som zodpovedný aj za chod oddelenia, tak mám ambulanciu obmedzenú a venujem sa prednostne pacientom so psoriázou na tabletkovej a biologickej liečbe. O ostatných pacientov sa starajú ďalší lekári nášho oddelenia a myslím, že ku spokojnosti veľkej väčšiny pacientov. Na všeobecnú ambulanciu, kde sa riešia ľahšie prípady, sa neobjednáva, stačí len prísť a zobrať si poradové číslo. Ak však patríte medzi ťažších pacientov nastavených na tabletkovú alebo dokonca biologickú liečbu, môžete na ambulanciu zavolať a dohodnúť si so sestričkou termín. Ak nie som zrovna na dovolenke a viete sa nám prispôsobiť, tak čakacia doba nikdy nie je dlhá, najneskôr do týždňa.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.07.2017 16:30:51

Dobrý deň,

na nie veľký rozsah psoriázy zaberá veľmi dobre, aj keď pomalšie v porovnaní s biologickou liečbou. Výhodou je najmä možná kombinácia s UV žiarením, teda aj so slnkom. Letné obdobie preto nie je problém. V prípade bolestí kĺbov sa veľmi dobre kombinuje s metotrexátom. Z vedľajších účinkov sa v úvode zvyknú objaviť hnačky a napínanie na vracanie, prípadne bolesti hlavy. Vedľajšie účinky sú však z prevažnej väčšiny len prechodné a dobre sa dajú zvládať pomocou doporučenej liečby alebo často aj bez nej.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 03.07.2017 19:20:25

Dobrý deň,

ak nezaberá lokálna liečba, treba prejsť na tabletkovú liečbu alebo fototerapiu. Do augusta je ešte veľmi ďaleko, preto Vám doporučujem objednať sa u Vášho lekára na skorší termín.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 03.07.2017 19:34:45
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby