Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Kategória

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň

efekt tejto skupiny biologík na telesnú hmotnosť sa dá vysvetliť úlohou blokovaného cieľa - cytokínu a jeho úlohy v rovnováhe - homeostáze tukového tkaniva. Samozrejme ale nie je možné úplne vylúčiť aj vplyv životosprávy a nedostatku pohybu s nadmerným príjmom kalorií. Tieto faktory u vás hodnotiť neviem a tiež neudávate o aký hmotnostný prírastok a za akú dobu sa jedná.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 17.04.2018 13:37:02
15.04.2018 12:08:30

Dobry den prajem,

posledne roky mam bolesti chrbta, krku a obcas aj hlavy. Celkovo ma boli aj svalstvo (akoby som mala stuhnute, napäté stvrdnuté svaly a hlavne okolo krku)

Podotykam ze mam psoriazu od svojich cca 12-13 rokov. Moze to byt z tej psoriazy? Je sice pravda, ze velmi vela stresujem a som vkuse nervozna a liecim sa uz roky na uzkostno-depresivnu poruchu (beriem antidepresíva uz roky rokuce) a ze mam aj dost nepohodlny vankus a spim nespravne (velakrat bez vankusa a v krkolomnych polohach). No pred psoriazou som taketo problemy vobec nemala, akurat som mala problem s kolenom na pravej nohe, z nicoho nic mi opuchlo a bolelo ma... lekar mi vtedy povedal ze je to kvoli rastu, zevraj rastiem a odporucil mi gél nech si to natieram tam, kde to bolí. Bolí ma to dodnes, ale uz nie tak ako vtedy. Je skor uz len citlive na tlak napriklad ak si klaknem naň. Pocula som, ze existuje aj psoriaticka artritida. Tak preto sa velmi obavam, ze to moze byt prave to a ze tie bolesti chrbta su kvoli tomu. Niekedy je bolest intenzivna (mam pocit akoby mi trpli lakte alebo co) inokedy sa da v pohode pretrpiet, vydrzat. Aky mate nazor na toto? Moze za to samotny stres? alebo?

a dalsia moja otazka.. som pacientka so psoriazou uz dlhe dlhe roky, je tu nejaka sanca/nadej na UPLNE vyliecenie psoriazy? vysvetlim to na priklade... tak napriklad ze by mi podali nejaky liek na psoriazu 1x a zmizne tato choroba donenavratna a nikdy ju uz nebudem mat...

vdaka pekne za odpovede a pekny den prajem!

Dobrý deň,

psoriatická artritída je vzhľadom na to čo udávate možná, preto Vám doporučujem dôkladné vyšetrenie u reumatológa, ktorý sa k tomu bude vedieť najlepšie vyjadriť.

K druhej otázke, či je psoriáza vyliečiteľná - NIE, nie je, je len dobre liečiteľná. To znamená, že pokiaľ budete lieky užívať, môžete byť bez prejavov, pokiaľ ich však vysadíte, psoriáza sa vráti.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.04.2018 10:24:08

Dobrý deň,

existujú aj prípravky vhodné do oblasti genitálu - dermatológ Vám predpíše čo bude treba podľa podľa toho ako psoriáza v oblasti genitálu teraz vyzerá. Predpokladám, že na lakte máte predpísaný Daivobet gel. Ten tam nedávajte, mohol by citlivú kožu v oblasti genitálu podráždiť.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.04.2018 10:28:17

Dobrý deň,

pochopil som ako ste to mysleli, ale asi som zle sformuloval svoju odpoveď. Na všetky spomínané otázky Vám musí dať odpoveď reumatológ, ktorý Vás vyšetril. Aj keď nemáte práve teraz žiaden zápal, neznamená to, že nemáte psoriatickú artritídu - môžete ju mať - môže byť teraz neaktívna. Udávate však bolesti a pribúdanie postihnutých kĺbov vo veľmi rýchlom tempe - pomôcť Vám môže opäť iba reumatológ. Predpokladám, že ste s liečbou už začali a ak nie, tak sa k nemu treba určite vrátiť.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.04.2018 10:47:07

Dobrý deň,

minimálne nejaký podiel psoriázy môže pôsobiť aj na Vaše kĺby, k tomu sa však musí vyjadriť reumatológ. Píšete, že počas prvého vyšetrenia nič nezistil, ale s odstupom času môže byť už jeho záver iný.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 13.04.2018 6:45:55

Dobrý deň,

počas balneo PUVA terapie určite nie najmä prvých 4-6 hodín po kúpeli. Čo sa týka UVB fototerapie, tak tam je to možné, ale treba zvýšenú opatrnosť, aby nedošlo k spáleniu kože.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 11.04.2018 16:29:58

Dobrý deň

naša klinika nedisponuje takýmto zariedením a kedže ide o okrajový typ fotoliečby ani ho nepotrebujeme

skúste nejaké súkromné zariadenia

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 11.04.2018 11:44:34

Dobrý deň,

väčšina zaberá aj na psoriatickú artritídu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 11.04.2018 16:28:40

Dobrý deň,

klasická psoriáza nesvrbieva často, ale ak svrbí, tak preto lebo sú do zapálenej kože uvoľňované rôzne svrbivo pôsobiace molekuly priamo z buniek. Neustálym škrabaním do krvi si ju rozniesť nemôžete, ale psoriáza sa v mieste škrabania môže vytvoriť alebo zhoršiť.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 09.04.2018 22:59:45

Dobrý deň,

áno môžete, niekedy je potrebná spolupráca so psychológom. Na druhej strane, psoriáza sa dá dobre liečiť, preto tieto psychické problémy kvôli tomu ako vyzeráte nemusia trvať dlho.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.04.2018 7:16:10

Dobrý deň

všetky lieky určené pre liečbu psoriázy sú na predpis a s úhradou zdravotnej poisťovne, zakúpiť sa preto nedajú.

Dovolím si upozorniť, že možnosti liečby a vyčistenia kože sa za posledných 10 rokov dramaticky zmenili, ak sa neliečite, samozrejme takýto stav sa dosiahnuť nedá.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 04.04.2018 8:05:08

Dobrý deň

takýto záver by som hneď nerobil, ide ale o imunosupresívnu liečbu, teda liečbu "potláčajúcu" niektoré funkcie imunitného systému, čo s kombinácii s iným rizikový faktorom ako je ultrafialové žiarenie môže zvyšovať riziko rakoviny kože z dlhodobého hľadiska. Tak ako pri inej liečbe, ktorú ste pravdepodobne absolvovali ako je liečba metotrexátom či cyklosporínom by sa pacient mal správať pri pobyte na slnku rozumne a používať fotoprotektívne krémy. Treba si uvedomiť, že slneniu sa nevyhnete či už cestou napr. do práce či po ulici, preto je potrebná ochrana.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 01.04.2018 14:54:38

Dobrý deň

táto informácia je skreslená a nepodložená, prezentovaná médiami ako vedecký fakt, ktorým ale nie je. Výskyt samovrážd v štúdiách s týmto liekom bol významne nižší ako je priemer u bežnej populácie, ktorá s týmto liekom nikdy do kontaktu neprišla.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 29.03.2018 6:59:04

Dobrý deň

áno môžete, škriabaním provokujete tzv Koebnerov fenomén, čo je provokácia nových ložísk napr. po škriabaní kože.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 29.03.2018 6:59:50
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby