Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Kategória

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň

ide o kúpele v zahraničí, mimo úhradu z nášho zdr-sociálneho systému. Podľa webovej stránky poskytujú aj liečbu psoriázy.

Kúpeľnú liečbu schvaľuje zdravotná poisťovňa podľa indikačnej skupiny, zvyčajne 4 týždne.

V oboch kúpeľoch, či už sú to Smrdáky alebo Červený kláštor máme odliečených stovky pacientov

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 17.07.2018 12:50:57

Dobrý deň,

odstránením mandlí žiaľ psoriáza nevymizne, aspoň nie u dospelých alebo ak nemáte tzv. kvapkovitú formu. Tam istá malá šanca na vymiznutie je. Prečo sa teda doporučuje vybrať mandle? Ak je na nich ložisko infekcie (čo u Vás je), tak táto infekcia (streptokoky, stafylokoky) sa môže podieľať na zhoršovaní psoriázy a preto môže byť pri nej liečba psoriázy náročnejšia. Zvyčajne treba použiť vyššie dávky lieku, čo výraznejšie potláča imunitu a môže spôsobovať vedľajšie účinky.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 18.07.2018 7:18:48

Dobrý deň,

cielené vystavovanie UV žiareniu sa pri MTX neodporúča.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.07.2018 13:09:26

Dobrý deň,

gélové nechty si môžete dať.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.07.2018 13:10:16

Dobrý deň,

vyššie uvedené príznaky patria skôr k vedľajším účinkom cyklosporínu. Pri PsA ide väčšinou o opuch, začervenanie a bolestivosť kĺbov či šliach. Jednoznačnú odpoveď Vám však dá reumatológ, akonáhle Vás vyšetrí.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.07.2018 13:12:06

Dobrý deň,

áno môže.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 11.07.2018 17:25:26

Dobrý deň,

platí to čo som napísal, neviem prečo Vám to doktorka povedala, najmä ak u Vás dominuje kožné postihnutie. Ak však dominujú bolesti kĺbov, tak sa dá počítať len s cyklosporínom alebo Otezlou. Je však pravda, že čo sa týka kĺbov tak niet nad MTX a potom biologickú liečbu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 11.07.2018 17:24:07

Dobrý deň,

áno zaberá.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 09.07.2018 17:47:39

Dobrý deň,

ak máte psoriázu, tak je máte k dispozícii ešte cyklosporín, Neotigason a po ich zlyhaní aj Otezlu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 09.07.2018 17:51:21

Dobrý deň

biologická liečba sa neprerušuje, aj po viditeľnom zlepšení stavu pretrvávajú zmeny na bunkovej a molekulárnej úrovni, teda liečba je nevyhnutná ďalej

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 09.07.2018 12:05:58

Dobrý deň,

liečbu riadi vždy ten lekár, ktorého prejavy dominujú. Teda ak je výraznejší nález na koži, tak riadi liečbu dermatológ, ak sú výraznejšie postihnuté kĺby, tak reumatológ a tento lekár podáva aj návrh na biologickú liečbu.

V prípade biologickej liečby sa volí taká, ktorá pokryje obe diagnózy. Väčšina z nich tieto požiadavky spĺňa, preto s tým zvyčajne nebýva problém. Ku ktorej konkrétnej liečbe sa lekár prikloní, o tom už rozhoduje viacero vecí ako napr. aktuálny rozsah psoriázy, intenzita bolesti, rozsah, opuch jednotlivých kĺbov ako aj ktoré kĺby sú konkrétne postihnuté, či sú postihnuté kĺby, alebo šľachy, iné ochorenia, ktoré pacient má, prípadne hmotnosť.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 09.07.2018 9:55:56
06.07.2018 12:34:04

dobry den

som zena, mam psoriazu od svojich cca 12-13 rokov...........

chcem vam ju opisat ze kde ju konkretne mam aby ste mi povedali zavaznost alebo stupen mojej psorky...ci je to lahsia forma, alebo stredna alebo tazka?

takze: vzadu na chrbte ako mam driek (dost suche a velke loziska cca ako dlan cloveka, a ktomu cervene, a lúpu sa a bolia ma velmi), niekedy ma to az tak boli ze radsej si lahnem na brucho nez na chrbat.... mam ju medzi prsiami tiez take vacsie lozisko, velmi cervene..a na oboch bradavkach tiez.. dalej ju mam vo vlasoch

(komplet cela hlava, a za usami je to uplne najhorsie) a mam ju dokonca aj na genitaliach....co je hrozne neprijemné.. dokonca aj okolo analneho otvoru.. je to hrozné.. napr. pri močení ma to brutalne štípe, bolí to, a svrbí to aj.. a hlavne po kupani sa alebo po sprchovani je to brutalne cervene...dalej to mam aj na tvári.. v oblasti očí sa mi vytváraju male bodky.. mam aj na jednom lakti ale len male bodky zatial... a zozadu na stehnach sa mi zacali vytvarat male loziska, bodky.. asi 1 centimetrove a aj na zadku..a este na kolenach mam take trochu vacsie bodky.. najhorsie je to na hlave, chrbte a potom tie genitalie to je nieco hrozné.............

je to dost zavazna psoriaza? alebo je to lahsia forma? ja si myslim ze je to stredne tazka a mozno aj tazka... dokonca sa mi objavila aj tam kde nikdy predtym nebola.. napriklad na členku nohy..

ako by ste to zhodnotili podla popisu? viem ze cez internet sa to neda nejak extra posudit lebo to nevidite nazivo..

mam ju proste na viacerych miestach, niekde bodky velke mozno 1 cm aj nieco, a inde zas velke loziska ako cca dlan cloveka.. o hlave ani nehovoriac.. tam to je uplne najhorsie.. lupiny vsade.. cervene to je.. vyskrabane do krvi.. katastrofa..

Dobrý deň,

máte pravdu, len z popisu sa to nedá určiť.

Pri stanovení PASI indexu potrebujeme vedieť nielen rozsah ochorenia, ale i farbu ložísk, stupeň ošupovania a stupeň vyvýšenia ložiska nad úroveň okolitej kože.

Z opisu to môže byť len ľahká, nanajvýš stredne ťažká forma psoriázy, aj keď vzhľadom na miesta, kde sa nachádza, môže významne ovplyvňovať Vašu kvalitu života čo sa môže zohľadniť pri výbere liečby.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 06.07.2018 13:31:49

Dobrý deň,

ak futbal, tak si dávať pozor na slnko. V lete sa natierať dostatočným opaľovacím krémom, nadmerné vystavovanie kože slnku nie je totiž pri tomto lieku odporúčané. Doma si treba najmä v úvode merať krvný tlak, pri tŕpnutí alebo mravenčení prstov rúk alebo nôh pridať magnézium. Vyhýbať sa mastným jedlám. Pri predpisovaní akéhokoľvek iného lieku pripomenúť lekárovi, že užívate cyklosporín.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.07.2018 13:07:47

Dobrý deň,

ak sa žiadosť podá, tak väčšinou poisťovňa biologickú liečbu schváli, lebo lekár biologického centra presne vie, kedy má pacient na ňu nárok. Treba prejsť tabletkovou liečbou, prípadne mať závažné kontraindikácie, pre ktoré sa táto tabletková liečba nesmie nasadiť a mať dostatočne veľký rozsah psoriázy, ktorý je vyjadrený PASI indexom. Na biologickú liečbu nemôžu ísť pacienti s onkologickým ochorením, od ktorého úspešnej liečby uplynulo menej ako 5 rokov. U tých pacientov, ktorí sú viac ako 5 rokov od úspešnej liečby onkologického ochorenia, dáva vyjadrenie onkológ.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 06.07.2018 13:37:48

Dobrý deň,

to sa nedá povedať, výborne zabrať môže ktorýkoľvek z nich.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.07.2018 6:52:10
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby