Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Príčiny vzniku psoriázy

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
23.03.2018 10:39:51

Dobrý deň,

fakty o psoriáze nájdete hore na tejto stránke, stačí kliknúť na daný odkaz.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 26.03.2018 11:15:39

Dobrý deň,

ak máte pochybnosti či sa stále jedná o psoriázu alebo sa táto nejako zmenila, doporučujem návštevu u Vášho kožného lekára.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 03.04.2018 8:15:36

Dobrý deň,

to Vám žiaľ neviem povedať - neliečená psoriáza sa väčšinou nezlepšuje. Vzhľadom na stav, ktorý popisujete a neúčinnosť doterajšej fototerapie (Tomesa) doporučujem nasadenie celkovej liečby. Porozprávajte sa o tom s Vašou lekárkou.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 13.03.2018 6:55:06

Dobrý deň,

pri psoriáze môžu byť postihnuté kĺby, nechty a koža. Ale nakoľko sa pri psoriáze produkujú zápalové bielkoviny, ktoré sa podieľajú aj na vzniku či priebehu niektorých iných ochorení či stavov (cukrovka, dna, obezita, vysoký tlak, srdcový infarkt, stukovatenie pečene) tak to môže byť myslené ako Vami udávané "ochorenie celého organizmu". Celé telo určite nemáte zapálené. Tiež závisí od rozsahu psoriázy. Pri malom rozsahu je slovné spojenie "chronické zápalové postihnutie celého organizmu" určite prehnané.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 12.02.2018 22:07:03

Dobrý deň,

okrem 2 uvedených dôvodov môže lekár zrušiť biologickú liečbu, ktorá je hradená poisťovňou z dôvodu nespolupráce pacienta, kedy hrozí zvýšené riziko včas nezachytených vedľajších účinkov - napr. pacient odmieta povinné pľúcne vyšetrenie, ktoré sa robí raz za rok alebo si odmieta dať pravidelne odoberať krv alebo si perá či injekcie pichá nepravidelne.

K druhej otázke sa musí vyjadriť Váš ošetrujúci lekár - závisí to totiž od konkrétnej biologickej liečby, ktorú máte, od toho ako sa bude plastika robiť (artroskopia alebo otvorená operácia), od dĺžky rekonvalescencie. Niekedy sa dávkovanie biologickej liečby len upraví, inokedy sa pár dávok vynechá. Všetko musí rozhodnúť Váš ošetrujúci lekár.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 27.01.2018 20:58:17

Dobrý deň

určite je potrebné zvažovať možnosti celkovej liečby vášho stavu, zvýšené hodnoty tukov /neuvádzate ale závažnosť zvýšenia event. riešenie tohto problému diétou či liekmi/ nie sú absolútnou prekážkou celkovej liečby. K dispozícii máme viacero možností - liekov, vrátane takých, ktoré nemajú obmedzenie pri tomto probléme resp. je možná kombinácia aj iných liekov na psoriázu s liekmi na cholesterol. Všetko závisí od závažnosti vášho ochorenia.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 19.11.2017 20:38:37

Dobrý deň,

depresia sa pri psoriáze vyskytuje veľmi často a to predovšetkým preto, lebo sa toto ochorenie vyskytuje na koži a prejavy je vidieť. Vďaka modernej liečbe však dokážeme aj depresívneho človeka "dostať do nálady" a opäť ho naučiť radovať sa z bežných činností.

K druhej otázke sa neviem vyjadriť, lebo jej nerozumiem. Skúste ju bližšie špecifikovať.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.09.2017 8:22:43

Dobrý deň,

postihnutie nechtov psoriázou je skutočne rizikovým faktorom psoriatickej artritídy ale neznamená automaticky, že ňou pacient trpí, jej prítomnosť je potrebné vylúčiť reumatológom /a to aj opakovane pri klinických náznakoch možnej artritídy aj v budúcnosti/. Postihnutie nechtov vyžaduje zvyčajne systémovo užívanú liečbu, kedže pre jej výber je nutné zhodnotiť celý rad faktorov zo strany pacienta, jej možnosti preberte so svojim kožným lekárom.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 25.08.2017 7:45:32
16.05.2017 16:43:40

Dobry den prajem.

Chcem sa podelit s Vami o moj kratucky pribeh...

Ako dieta som bola stale zdrava ako ryba... nemala som nikdy v zivote ziadne vazne zdravotne problemy, ziadne vazne ochorenia, ani operacie som nemala nikdy chvalabohu a ani alergie som nikdy nemala.... bola som proste zdrave dieta plne energie...

ked som bola mala obcas som ochorela ale mala som naozaj len tie bezne choroby typu chripka, angina, obcas prechladnutie, nadcha.. proste nic vazne...sem tam ma ustipla vcielka, komar, a raz aj meduza kedze sme boli pri mori..(napadlo mi aj ci to nemoze byt nahodou tou meduzou).. asi od mojich cca 13 rokov (uz nepamatam presne) som dostala psoriazu....teraz mam uz 22 rokov..je to pomerne dlha doba si myslim....tato choroba mi doslova zruinovala cely zivot.. vsetko sa otocilo o 360 stupnov...vsetko sa zmenilo odvtedy.. uzatvorila som sa do seba totalne.. stal sa zo mna uplne iny clovek..hlava vacsne v depresiach..

paradoxom je, že ju nikto nemal v mojej rodine.. ani moji rodicia ju nikdy nemali, ani moji stari rodicia.. doteraz ani len netusim ako to sem prislo.. odkial sa to vlastne vzalo.. ako, kedy, preco..... nikdy predtym som o tejto chorobe ani len nepocula.. s kozou som predtym nemala nikdy ziadne problemy.. nemala som vyrazky, ani akne ...proste vobec nic.. nikto si to nevie v rodine vysvetlit.. a ani ja.. ze z coho to mohlo vzniknut a ze preco prave ja ked to v rodine nikto nemal.. teda aspon nevieme o tom....

Aky mate na to nazor? z coho mi mohla vzniknut psoriaza? co ju zapricinilo? uz som velakrat rozmyslala nad pricinami ale doteraz naozaj netusim co je na vine......

Dakujem.

Dobrý deň,

za vznik psoriázy je zodpovedných viacero génov, nielen jeden, preto je veľmi časté, že psoriázu v rodine nikto nemá. Úplne jednoducho a laicky by som to vysvetlil tak, že kombináciou génov Vašich rodičov vznikol gén alebo viacero génov, ktoré majú predispozíciu ku vzniku psoriázy. Preto Vy ju máte a oni ju mať nemusia.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 17.05.2017 17:33:13

Dobrý deň,

psoriáza je autoimunitné ochorenie, z ktorého sa prakticky vyliečiť nedá. Šťastie môžu mať tí, ktorí majú len ľahkú formu ochorenia - vtedy je možné, že im stačí len lokálna liečba, fototerapia či pobyt na slnku, možno aj voľnopredajné masti na psoriázu a sú dlhodobo bez prejavov. Čo sa týka diéty, doporučujeme nemastnú stravu, dostatok ovocia a zeleniny a nepiť nadmerné množstvo alkoholu, nefajčiť a mať dostatok pohybu. Rôzne drastické alebo jednostranne zamerané či eliminačné diéty určite nedoporučujeme - dôvod je jednoduchý - nejde o medicínu založenú na dôkazoch a tá je jediná, ktorou sa my lekári riadime. Skúsiť to však môže ktokoľvek, ale ako lekár doporučujem len to čo som napísal vyššie.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 11.05.2017 8:48:59

Dobrý deň,

nemyslím si, že by práve sladkosti boli príčinou zhoršenia psoriázy. Najčastejšími príčinami sú stres a infekcie.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 25.04.2017 17:54:10

Dobrý deň,

u mužov sa biologická liečba pri plánovaní rodičovstva nezvykne prerušovať.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 06.04.2017 12:49:08
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby