Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Biologická liečba

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň,

počas biologickej liečby je ošetrenie či trhanie zuba možné. A či vznikne alergická reakcia alebo nie, to sa nedá dopredu predvídať, teda ak nie ste alergická na viaceré iné lieky, s biologickou liečbou to však nesúvisí.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 17.09.2018 22:11:21

Dobrý deň,

to sa takto nedá predpovedať, ale výrazné zlepšenie by ste mali vidieť už po mesiaci liečby.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 17.09.2018 22:08:31

Dobrý deň

indikáciu biologickej liečby hodnotí každý dermatológ, ten následne odosiela pacienta do Centra pre biologickú liečbu. V našom Centre často však poskytujeme pacientom aj konzultácie ohľadom tejto, či iných možnostiach terapie. Na konzultáciu sa môže pacient objednať na tel. čísle 055/640-3704

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 15.09.2018 11:51:34

Dobrý deň,

pacient na biologickej liečbe nesmie byť očkovaný živými vakcínami aby nedošlo k paradoxnému vzniku infekcie. Princíp očkovania živými vakcínami spočíva v tom, že sa do organizmu vpraví oslabený živý mikroorganizmus a ten má podporiť imunitný systém, aby si vytvoril dostatočné množstvo protilátok. Počas biologickej liečby je imunitný systém tlmený, preto by sa nedokázal dostatočne "nabudiť" a takéto bežné očkovanie by mohlo končiť veľmi vážne. Medzi živé vakcíny patria napríklad vakcíny proti tuberkulóze, brušnému týfusu, cholere, žltej zimnici, detskej obrne, ovčím kiahňam, osýpkam, mumpsu a ružienke.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 27.08.2018 20:36:26

Dobrý deň,

úplné detaily žiaľ neviem, avšak prvý výskum v tomto smere s ohľadom na liečbu psoriázy má na svedomí aj Slovák Ján Vilček, ktorý sa podieľal aj na vývoji jedného z prvých biologík v liečbe psoriázy a psoriatickej artritídy a to na vývoji infliximabu. Ten pomáha pacientom s rôznymi diagnózami už od roku 1998, na Slovensku je k dispozícii na liečbu psoriázy od roku 2006.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 13.08.2018 22:08:12

Dobrý deň,

ako dlho Cosentyx (alebo aj akákoľvek iná biologická liečba) funguje je strašne individuálne a závisí to okrem iného aj od množstva faktorov ako sú napríklad stres a ochorenia, ktoré môžu zhoršiť aj dovtedy dobre liečenú psoriázu. Celý život to však asi nebude fungovať.

Biologická liečba a tehotenstvo či dojčenie? Naša generácia sa toho asi nedožije - výskum nových liekov nemôže z etického hľadiska prebiehať na tehotných ani dojčiacich ženách. Preto žiaden liek, ktorý nie je pre ženu vyslovene nevyhnutný, nie je pre tehotnú či dojčiacu matku indikovaný. Vždy sa však zvažuje riziko/benefit pre pacientku či dieťa a v individuálnych prípadoch sa užívajú biologiká aj v gravidite (v praxi sa to však týka skôr pacientiek s ťažkou Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou ako pacientiek so psoriázou).

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 06.08.2018 13:42:06

Dobrý deň,

ohroziť zdravie by nemala, každopádne treba dodržiavať informácie v príbalovom letáku a po tomto čase už Humiru nepodať. Taktiež je dôležité, aby bola dodržaná izbová teplota, teda do 24 st.C, čo je niekedy v letných mesiacoch dosť komplikované. Preto by sa mali injekcie či perá uchovávať v chladničke.

K tomu trojhodinovému pobytu na slnku - perá ste mali v chladiacej taške. Ak bola chladiaca kvapalina v taške dobre zamrznutá a injekcie či perá neboli vyslovene teplé, tak by s tým problém nemal byť a zdravie by nemalo byť ohrozené. Zodpovedne a jednoznačne sa však k tomu neviem vyjadriť, to by som musel poznať celú Vašu cestu od lekára domov ako aj teploty, ktoré boli v tom čase a na danom mieste namerané a zvážiť, či bol alebo nebol dostatočne dodržaný chladový reťazec. Doporučujem preto konzultovať Vášho ošetrujúceho dermatológa v centre a dohodnúť sa s ním o ďalšom postupe.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 23.07.2018 18:58:16

Dobrý deň

psoriatická erytrodermia je závažná forma choroby, ťažko sa na základe takýchto informácií stav a jeho liečba hodnotí, neuvádzate, či je pacient liečený iba biologikom alebo je na kombinovanej liečbe. Ak pretrváva nález aj napriek liečbe, je potrebné zvážiť jej modifikáciu.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 18.07.2018 20:01:51

Dobrý deň

biologická liečba sa neprerušuje, aj po viditeľnom zlepšení stavu pretrvávajú zmeny na bunkovej a molekulárnej úrovni, teda liečba je nevyhnutná ďalej

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 09.07.2018 12:05:58

Dobrý deň,

liečbu riadi vždy ten lekár, ktorého prejavy dominujú. Teda ak je výraznejší nález na koži, tak riadi liečbu dermatológ, ak sú výraznejšie postihnuté kĺby, tak reumatológ a tento lekár podáva aj návrh na biologickú liečbu.

V prípade biologickej liečby sa volí taká, ktorá pokryje obe diagnózy. Väčšina z nich tieto požiadavky spĺňa, preto s tým zvyčajne nebýva problém. Ku ktorej konkrétnej liečbe sa lekár prikloní, o tom už rozhoduje viacero vecí ako napr. aktuálny rozsah psoriázy, intenzita bolesti, rozsah, opuch jednotlivých kĺbov ako aj ktoré kĺby sú konkrétne postihnuté, či sú postihnuté kĺby, alebo šľachy, iné ochorenia, ktoré pacient má, prípadne hmotnosť.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 09.07.2018 9:55:56

Dobrý deň,

ak sa žiadosť podá, tak väčšinou poisťovňa biologickú liečbu schváli, lebo lekár biologického centra presne vie, kedy má pacient na ňu nárok. Treba prejsť tabletkovou liečbou, prípadne mať závažné kontraindikácie, pre ktoré sa táto tabletková liečba nesmie nasadiť a mať dostatočne veľký rozsah psoriázy, ktorý je vyjadrený PASI indexom. Na biologickú liečbu nemôžu ísť pacienti s onkologickým ochorením, od ktorého úspešnej liečby uplynulo menej ako 5 rokov. U tých pacientov, ktorí sú viac ako 5 rokov od úspešnej liečby onkologického ochorenia, dáva vyjadrenie onkológ.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 06.07.2018 13:37:48
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby