Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Biologická liečba

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň

musím povedať úvodom, že zodpovedať vašu otázku nie je vôbec jednoduché.

čo sa týka Stelary, nakoľko došlo, podľa toho ako opisujete priebeh liečby, postupne k strate odpovede /aj keď vôbec netušíme prečo/ opakovaná liečba zmysel nemá. Kombinácia Humiry s Neotigasonom sa mi nezdá optimálna, ak je príčinou nedostatočnej/časom zníženej odpovede na Humiru môžu za to zodpovedať protilátky, ktoré vytvárate a tie Neotigason neovplyvní, do kombinácie je potom optimálny metotrexát.

Taltz je biologikum s iným mechanizmom účinku ako sú Stelara a Humira, rovnako Tremfya. Obe biologiká zohľadňujú tie najnovšie poznatky o priebehu ochorenia. pozn. Tremfya zatiaľ nie je /ale čoskoro bude/ dostupná na SK, dovtedy, patrí Taltz podľa dostupných výsledkov štúdií k tým najúčinnejším biologikám aké máme, samozrejme prostredie reálnej praxe a reálni pacienti sa môžu úspešne liečiť aj inými biologikami

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 13.11.2018 20:27:50

Dobrý deň,

možné to je. Jediná možnosť ako to zistiť, je liečbu Humirou dočasne prerušiť. Jednu takú pacientku som už mal, nebola síce na Humire, ale na Taltzi a mala počas jeho podávania hnačky. Všetky vážnejšie ochorenia boli vylúčené. Taltz sa vysadil a hnačky ustúpili. Je to ojedinelý prípad, ale môže sa vyskytnúť - pri Taltzi, ale aj pri Humire.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 08.11.2018 19:20:22
26.10.2018 10:22:24

Vsetko je zatial jednoducho perfektne!!! Az mi to pride take neskutocne nerealne ze uz pomaly nikde nemam na sebe tu hroznu chorobu menom psoriaza ktora mi skoro znicila cely zivot..........Cosentyx mi neskutocne dobre zabera a hlavne velmi rychlo...... lenze mam obavy ze za takymto velkym stastim a spokojnostou pride zas to zlé......ze proste prestane jedneho dna zaberat a budem zas tam kde som bola......Mam sa bat ze mi aj tak raz cosentyx prestane zaberat? Beriem ho zatial dva mesiace aj nieco ale zatial som neskutocne spokojna...... slovami neviem opisat ake to je uzasne.... clovek akoby dostal novu kožu.....

Krasne mi zmizlo velmi vela lozisk a aj tie bolestive zapalene skarede velke zmizli uplne... ani stopa po nich....... sice mam este tie tzv pozapalove skvrnky ale som si ista ze aj to zmizne uplne....

Som TAKMER 100% cista vsade

Este mozno 2-3 max 4 injekcie a ja budem mat kozu ako zdravy clovek.......Normalne neverim ze mam cistu kozu bez psoriazy

Som ako znivuzrodeny clovek ako novonarodene babatko s hebkou pokozkou krasnou pletou pane boze neverim..... az placem od stastia pan doktor....

Tak uzasne mi to zabralo za par tyzdnov

Odpadavam od vysledkov naozaj....

Nikdy som tomu neverila ze budem niekedy takto bez psoriazy......konecne mozem zit plnohodnotny zivot bez obmedzeni.... toto bol moj obrovsky sen... len pevne verim ze to tak uzasne bude zaberat pokym zijem...

Boch zehnaj tych ktory objavili bio liecbu! Je to ako spasenie po velmi dlhom trapeni sa! Pekny den prajem

Dobrý deň,

Cosentyx patrí medzi novšiu generáciu biologík s veľmi rýchlym nástupom účinku. Teším sa, že Vám takto pomáha, je to naozaj dobrý liek. Pýtate sa či sa Vám psoriáza počas jeho užívania vráti. Žiaľ, nedá sa to vylúčiť, žiaden liek nefunguje na celý život. Liek môže prestať fungovať už po pár mesiacoch, ale na druhej strane môžete byť bez prejavov aj niekoľko rokov. Dopredu sa to nikdy nedá predvídať, veľa závisí od provokačných faktorov (najmä stres a ochorenia), ktoré na Vás v bežnom živote pôsobia. Napriek tomu sú s touto generáciou biologík veľmi dobré skúsenosti a pacienti bývajú zvyčajne spokojní.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 08.11.2018 19:28:50

Dobrý deň,

žiaľ tak je to nastavené poisťovňami. Biologickú liečbu Vám poisťovňa schváli, až vyčerpáte všetky dostupné možnosti lacnejšej tabletkovej liečby. Preto musíte prejsť aj MTX, samozrejme ak nemáte dôvod, pre ktorý by ste ho nemohli užívať. Je totiž šanca, že aj ten zaberie. Jeho výhodou je jeho nesporný efekt na kĺby.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 22.10.2018 20:32:46

Dobrý deň,

nedá sa povedať, ktorá biologická liečba je najlepšia. Všetky sú dobré, každému môže sadnúť niečo iné. Taktiež každá biologická liečba má určité osobitné situácie, kedy je práve ona najlepšia. Cosentyx je určite tiež dobrý, jeho výhodou je rýchly nástup účinku. V blízkej budúcnosti očakávame ďalšie biologiká, ktoré sú čoraz bezpečnejšie a účinnejšie, výskum v oblasti psoriázy určite ešte neskončil.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 22.10.2018 20:27:07

Dobrý deň,

môžu sa vytvárať len v mieste vpichu. Inde by sa vytvárať nemali. Ak sa vytvárajú aj inde, povedzte to svojmu lekárovi v centre.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 17.10.2018 22:00:13

Dobrý deň,

nové biologikum sa volá Tremfya a bude k dispozícii od januára 2019. Predstavuje novú kategóriu biologickej liečby s odlišným mechanizmom účinku.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 25.10.2018 7:17:00

Dobrý deň,

preberte to prosím s Vašim lekárom v centre.

Ak Humira prestane zaberať, sú 3 možnosti: 1. zintenzifikovať režim (podávať perá raz za týždeň) na 3-4 mesiace, 2. pridať MTX alebo inú systémovú liečbu, 3. biologickú liečbu zmeniť.

Rozhodnúť musí Váš lekár.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 19.10.2018 7:00:12

Dobrý deň,

3 mesiace bez liečby môže znamenať zhoršenie psoriázy. Ako sa bude v liečbe pokračovať (teda či sa zopakuje štartovacia dávka alebo nie) závisí aj od toho, či bolo schválenie ukončené alebo len prerušené. Všetko rozhodne lekár v centre. Môže nastať aj situácia, že Humira už nebude tak dobre zaberať ako pred prerušením. Ak sa nebude meniť liečba, tak by pľúcne vyšetrenie nemalo byť potrebné. Každopádne uvidíte, ako na tom budete po operácii a podľa toho sa rozhodnete s Vašim lekárom ako budete postupovať ďalej.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 25.09.2018 20:39:01

Dobrý deň,

treba to doriešiť v poisťovni. V deň kedy získate EU poistenie sa musí schválenie prerušiť a nesmú sa z neho čerpať ďalšie balenia. Po administratívnych úpravách to však určite bude aj ďalej možné a v liečbe sa bude môcť pokračovať. Preto je dôležité takéto veci pripraviť vopred a upozorniť na to poisťovňu a aj lekára.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.10.2018 7:56:35

Dobrý deň,

počas biologickej liečby je ošetrenie či trhanie zuba možné. A či vznikne alergická reakcia alebo nie, to sa nedá dopredu predvídať, teda ak nie ste alergická na viaceré iné lieky, s biologickou liečbou to však nesúvisí.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 17.09.2018 22:11:21

Dobrý deň,

to sa takto nedá predpovedať, ale výrazné zlepšenie by ste mali vidieť už po mesiaci liečby.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 17.09.2018 22:08:31
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby