Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Biologická liečba

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň,

pre psoriatika platia pri opaľovaní rovnaké pravidlá ako pre bežného človeka. To znamená, že faktor sa vyberá podľa fototypu. Neviem aký fototyp ste, ale väčšina Slovákov patrí do fototypu II a to znamená, že by mali pri mori používať faktor 50, prípade až 50+. Olej ani sprej osobne nedoporučujem, naopak krémy alebo tekuté mlieka sú dobré.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 21.07.2017 16:19:43

Dobrý deň,

ak Vám biologická liečba zaberá, tak by som zmenu určite nedoporučoval. Nie je totiž zaručené, že Vám Otezla sadne a budete pri nej bez prejavov. Je to liek ako každý iný, teda niekomu zaberie a niekomu nie. Lepšie zaberá na menší rozsah psoriázy, na väčší rozsah je určite vhodnejšia biologická liečba.

Ale myslím, že sa nemusíte obávať. Biologická liečba je síce imunosupresívna liečba, ale imunitu potláča selektívne, teda len na tom mieste, ktoré je pre psoriázu významné. Aj preto je táto liečba odporúčaná na dlhodobé a bezpečné podávanie a vedľajšie účinky sú len ojedinelé.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 18.07.2017 6:49:36

Dobrý deň,

práve z tohto dôvodu sa biologická liečba neprerušuje. Po jej vysadení sa psoriáza vždy znova objaví.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 20.07.2017 10:53:02

Dobrý deň,

v danom prípade sa jedná o inaktivovanú, teda neživú vakcínu. Očkovanie je možné, treba sa však s Vašim ošetrujúcim dermatológom dohodnúť na prípadnej prechodnej zmene dávkovania Humiry.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 12.07.2017 17:42:23

Dobrý deň,

biologická liečba sa mení v nasledujúcich prípadoch:

1. Na začiatku liečby, ak sa v priebehu prvých 3 mesiacoch liečby nedosiahne minimálne 50% zlepšenie ochorenia

2. Kedykoľvek počas liečby, ak sa psoriáza zhorší a pridanie iných pomocných liekov (najčastejšie MTX, fototerapia alebo krátkodobo celkové kortikoidy), či zmena dávkovacieho intervalu (ak je to pri danom biologiku možné) nepomáha.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 10.07.2017 15:30:09

Dobrý deň,

očkovanie počas biologickej liečby Humirou je možné s výnimkou živých vakcín, tie sa nesmú podávať. Nepíšete názov preparátu, ktorým sa plánujete dať zaočkovať. Ak je to neživá inaktivovaná vakcína, tak je očkovanie možné, ale či sa v čase očkovania biologická liečba Humirou dočasne preruší alebo sa len jednotlivé dávky posunú, to Vám už musí povedať Váš ošetrujúci lekár.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 10.07.2017 15:24:33

Dobrý deň,

napíšem len tie, ktoré bývajú najčastejšie, prípadne sa s nimi stretávame v praxi:

Cosentyx - mierne nezávažné kvasinkové infekcie úst, ktoré sa často prejavujú ako belavý jazyk

Stelara - stretol som sa zopárkrát s vírusovými infekciami

Oba uvedené preparáty sa znášajú veľmi dobre a ukončenie liečby kvôli vedľajším účinkom je skôr raritné.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 27.06.2017 7:14:08

Dobrý deň,

medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria reakcie v mieste vpichu a mierna únava po aplikácii injekcie alebo pera. Vzácnejšie sa môže objaviť padanie vlasov. Inak sa znáša veľmi dobre.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 26.06.2017 16:42:23

Dobrý deň,

áno, presne tak. Koža môže byť úplne čistá. Niekedy však pomerne dlho (týždne až mesiace) pretrvávajú tzv. pozápalové pigmentácie, čo sú hnedé fľaky na miestach, kde bola predtým psoriáza.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 26.06.2017 16:40:33

Dobrý deň,

opaľovanie je možné v plnej miere, samozrejme pri dodržiavaní zásad bezpečného opaľovania.

Alkohol v malom množstve a príležitostne - bez problémov.

Ak prejdete všetkými vstupnými vyšetreniami, tak je biologická liečba (predovšetkým tá čo sa pichá podkožne) relatívne bezpečná. Častejšie sa môžu objaviť reakcie v mieste vpichu v podobe svrbivého začervenania. Niekedy sa môže objaviť zvýšená náchylnosť na vírusové, kvasinkové či bakteriálne infekcie, ale vo väčšine prípadov sa žiadne vedľajšie účinky nevyskytnú.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 26.06.2017 16:37:21

Dobrý deň,

je pravda, že liečba sa schvaľuje na pol roka dopredu a nie je jednoduché ju zo dňa na deň zmeniť. Liečba sa však zastaviť dá, najmä ak ju sprevádzajú vedľajšie účinky - tie však musí vyhodnotiť Váš ošetrujúci lekár. Každopádne sa nemusia vybrať všetky balenia lieku, ktoré boli poisťovňu schválené.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 19.06.2017 21:18:41

Dobrý deň,

celý kolotoč vyšetrení pred druhou biologickou liečbou sa robí zvyčajne len vtedy, ak od posledných vyšetrení uplynul dlhší čas, zvyčajne viac ako 9-12 mesiacov. Inak sa zvykne robiť len pľúcne vyšetrenie.

Trichogram určuje len typ padania vlasov. Ak Vám vlasy nepadajú v gučiach, tak nemusí byť výrazne zmenený. Alpicort je kombinácia kortikoidu a salicylovej kyseliny a zvyčajne sa používa na zápalom podmienené padanie vlasov. Neviem o aký druh padania vlasov sa jedná u Vás ani ako to padanie vyzerá, preto sa k tomuto žiaľ nedokážem bližšie vyjadriť.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 14.06.2017 8:38:32
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby