Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Biologická liečba

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň,

či vydrží konkrétna biologická liečba celý život to sa zaručiť nedá, ale teoreticky je to možné. Ak by sa však psoriáza začala vracať, tak sa iba zmení liečba. V dnešnej dobe sa už psoriázy báť nemusíte.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.11.2017 13:55:29

Dobrý deň,

nemáte to ľahké, takže postupne:

Ak máte viaceré ochorenia, ktoré sa riešia rovnakou biologickou liečbou tak platí, že sa volí taká liečba, ktorá najlepšie zvládne ochorenie, ktoré Vás najviac ohrozuje na zdraví. Vo Vašom prípade je to jednoznačne Crohnova choroba.

Na začiatku bola zvolená Humira - veľmi dobré rozhodnutie. Má dobrý efekt na psoriázu a rovnako tak aj na Crohnovu chorobu. Píšete, že sa Vám psoriáza počas nej zhoršila. K biologickej liečbe teda nebola pridaná žiadna iná tabletková liečba (Neotigason, MTX alebo cyklosporín)? Škoda, lebo možno by nejaká kombinácia zabrala aj na kožu.

Druhou možnosťou súčasnej liečby psoriázy a Crohnovej choroby je naozaj Stelara. Tri týždne je na hodnotenie efektu liečby strašne málo. Ak sa stav nebude výrazne zhoršovať, tak vydržte také 3-4 mesiace, efekt na kožu sa v tomto čase už zvykne dostaviť.

To že ste mali vedľajšie účinky po Neotigasone, ktoré boli dôvodom ukončenia liečby vôbec neznamená, že ich budete mať aj po zvyšných dvoch liekoch, ktoré sú ešte k dispozícii (MTX, cyklosporín). Navyše zvyšné 2 lieky pôsobia úplne inak ako Neotigason. Obe sú imunosupresíva, čo Neotigason nie je.

A ako ďalej postupovať? Určite komunikovať so svojim lekárom. Možností síce nie je až tak veľa, ale určite sa pre Vás dá nájsť liečba šitá na mieru.

Možnosti sú (závisí od Vášho celkového zdravotného stavu, ktorý nepoznám):

Stelara + fototerapia

Stelara + MTX

Stelara + cyklosporín

Stelara + krátkodobo celkové kortikoidy

Ak Stelara nezaberie, možno skúsiť Remicade (rovnaká trieda lieku ako Humira).

Všetko závisí od toho, ktorý liek Vám na akú diagnózu dobre zaberá, podľa toho sa "šije liečba na mieru".

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 15.11.2017 18:16:17

Dobrý deň,

možno povedať, že niekedy sa počas biologickej liečby vitiligo zlepší, inokedy sa zhorší. Zlepší sa zvyčajne ak ide o aktívne vitiligo (pribúdajú nové ložiská) a zhorší sa ak ide o neaktívne vitiligo (teda niekoľko mesiacov až rokov bez progresie).

Biologická liečba, ktorá sa používa na psoriázu, zaberá aj na hidradenitídu, Crohnovu chorobu, ulceróznu kolitídu, uveitídu, reumatoidnú artritídu, juvenilnú idiopatickú artritídu a ankylozujúcu spondylitídu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 13.11.2017 18:47:18

Dobrý deň,

máte úplnú pravdu. Jediným problémom je vysoká cena Otezly (aktuálne 738 eur za mesiac) v porovnaní s ostatnými tabletovými liekmi (od niekoľkých eur do cca 160 eur mesačne), preto podlieha indikačnému obmedzeniu a schváleniu revíznemu lekárovi poisťovne.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 13.11.2017 18:53:16

Dobrý deň,

toto musí rozhodnúť Váš ošetrujúci lekár, ale vo všeobecnosti sa u mužov pred plánovaným tehotenstvom Humira nezvykne vysadiť, nakoľko by nemala mať vplyv na plodnosť.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 26.10.2017 6:53:06

Dobrý deň,

podľa toho čo píšete, máte palmoplantárnu, teda dlaňovo-chodidlovú formu psoriázy. Ak ide naozaj o psoriázu, najlepšie výsledky pri tejto forme som ja osobne videl pri Stelare. Ak však ani tam biologická liečba nezaberie, určite by som doporučil odobrať vzorku kože na histologické vyšetrenie či skutočne ide o psoriázu a nie napr. o hyperkeratoticko-ragadiformný ekzém, ktorý môže vyzerať podobne a niekedy sa ťažko od psoriázy odlišuje.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 22.10.2017 22:51:49

Dobrý deň,

pred biologickou liečbou sa podpisuje vyhlásenie, že počas liečby bude žena užívať antikoncepciu a tú by mala užívať ešte niekoľko týždňov až mesiacov po ukončení liečby (v závislosti od konkrétneho biologika). To znamená, že by nemala otehotnieť počas liečby a ešte nejaký čas po jej ukončení.

Ak teda už budete na biologickej liečbe a budete chcieť pracovať na dieťati, tak by sa mala liečba vysadiť. Tomu však určite bude predchádzať rozhovor s ošetrujúcim lekárom, ktorý Vám povie všetky podrobnosti.

Ak by sa však aj stalo, že otehotniete počas biologickej liečby, tak sa nemusíte ničoho obávať. Biologiká sú najbezpečnejšie z pohľadu tehotenstva spomedzi všetkých liekov na psoriázu. Dieťatku by sa nemalo nič stať, ale liečba sa v takom prípade aj tak musí prerušiť.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 19.10.2017 15:34:12

Dobrý deň,

zatiaľ psoriázu nevieme úplne vyliečiť, iba potláčať jej prejavy, takže teoreticky do konca života.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 19.10.2017 15:35:37

Dobrý deň,

mrzí ma, že nemáte o modernej liečbe žiadne informácie a že sa ešte stále trápite s masťami v tejto modernej dobe, kde už 10 rokov pacient so psoriázou vôbec nemusí trpieť tým ako vyzerá. Navštívte prosím budúci piatok 27.10.2017 niektoré z centier biologickej liečby, prípadne niektorú kožnú ambulanciu vo Vašej blízkosti, ktorá je zapojená do kampane Deň otvorených dverí ku príležitosti svetového dňa psoriázy. Viac informácií na www.derma.sk. Verím, že budete odchádzať spokojná.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 18.10.2017 7:09:45

Dobrý deň,

biologická liečba znamená život bez obmedzení, takže môžete pri nej užívať všetky lieky okrem liekov, ktoré podporujú imunitu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.10.2017 20:00:08

Dobrý deň,

to že raz prestane biologická liečba zaberať je viac-menej isté, psoriáza si časom vytvorí cestu ako danú liečbu obísť. Môže to však trvať mesiace alebo roky. Liečba prestáva zaberať najmä po výrazných stresoch či akútnych infekčných respiračných ochoreniach (angína, chrípka). Ak k tomu dôjde, nemusíte mať obavy. V takom prípade sa liečba zmení. Aktuálne je dostupných 6 biologických liekov, ktoré sa medzi sebou môžu zamieňať. Preto prakticky nehrozí, že by ste sa niekedy dostali do pôvodného stavu.

Pri uštipnutí, popŕhlení, kusnutí Vám hrozí to čo bežnému človeku - psoriáza ani biologická liečba toto riziko nezvyšujú.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 12.10.2017 16:04:42

Dobrý deň,

ako som už spomínal nižšie, priberanie na hmotnosti patrí medzi možné vedľajšie účinky biologických liekov patriacich do skupiny tzv. TNFalfa blokátorov, kam patria Remicade, Humira a Enbrel. Pri Cosentyxe a Stelare je to málo pravdepodobné.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 25.09.2017 22:16:23
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby