Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Biologická liečba

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň,

liečba Humirou je možná aj v tehotenstve a to u ochorení, kde by prerušenie liečby mohlo vážne ohroziť zdravie matky. Pri liečbe psoriázy liečbu po zistení tehotenstva, ak to stav ochorenia dovoľuje, prerušujeme.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 11.06.2019 22:03:31

Dobrý deň,

nie. Biologická liečba je plne hradená zdravotnou poisťovňou, pacient nič nedopláca.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 11.06.2019 22:07:52

Dobrý deň,

áno môže, ide o najčastejší typ infekcií pri tomto type biologickej liečby. Väčšinou však nie sú závažné a liečia sa odporúčaným postupom.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 11.06.2019 22:04:26

Dobrý deň

pri každej tzv imunosupresívnej liečbe by ste mali dávať na slnenie pozor, dodržiavať všeobecné zásady kedy sa nevystavovať slnku a chrániť pokožku ochranným prípravkom s vysokým SPF faktorom.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 27.03.2019 7:07:17

Dobrý deň

kvasinkové infekcie patria medzi najčastejšie infekčné komplikácie liečby týmto liekom. Zvyčajne sú ale nezávažné a liečia sa štandardným spôsobom. Musíte o nich však lekárovi, ktorý vás lieči povedať.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 27.03.2019 7:14:55

Dobrý deň,

pri bežných zákrokoch by komplikácie nastať nemali.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 17.01.2019 22:58:34

Dobrý deň,

k tomu sa na diaľku nedá vyjadriť. Závisí od rozsahu a závažnosti postihnutia - možno bude stačiť vysadenie Humiry a len lokálna liečba, možno fototerapia a možno aj celková liečba. K tomu by však bola vhodná aj podporná liečba padania vlasov - najskôr len tablety (poradia vám v lekárni) a po stiahnutí ložísk aj lokálna liečba napr. minoxidil či kofeín. Prípravkov proti padaniu vlasov je však mnoho.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 19.12.2018 22:25:31

Dobrý deň,

v tomto prípade je najlepšie leto, kedy sa nerovnosti v pigmentácii dorovnajú, teraz v zime môžete skúsiť alternatívy napr. solárium. Depigmentačné krémy by som hneď nedával, nakoľko je pravdepodobnosť, že škvrny vyblednú.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 07.12.2018 14:01:22

Dobrý deň,

už je asi neskoro na odpoveď, ale otázka až teraz dorazila. Vždy treba postupovať podľa toho ako sa dohodnete s lekárom v centre a ak sa nijak nedohodnete, tak užívať liek (vo Vašom prípade cyklosporín) až do začatia biologickej liečby.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 07.12.2018 14:11:51

Dobrý deň,

môžu, ale môže to trvať aj niekoľko mesiacov prípadne až rokov.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 30.11.2018 12:10:15

Dobrý deň

musím povedať úvodom, že zodpovedať vašu otázku nie je vôbec jednoduché.

čo sa týka Stelary, nakoľko došlo, podľa toho ako opisujete priebeh liečby, postupne k strate odpovede /aj keď vôbec netušíme prečo/ opakovaná liečba zmysel nemá. Kombinácia Humiry s Neotigasonom sa mi nezdá optimálna, ak je príčinou nedostatočnej/časom zníženej odpovede na Humiru môžu za to zodpovedať protilátky, ktoré vytvárate a tie Neotigason neovplyvní, do kombinácie je potom optimálny metotrexát.

Taltz je biologikum s iným mechanizmom účinku ako sú Stelara a Humira, rovnako Tremfya. Obe biologiká zohľadňujú tie najnovšie poznatky o priebehu ochorenia. pozn. Tremfya zatiaľ nie je /ale čoskoro bude/ dostupná na SK, dovtedy, patrí Taltz podľa dostupných výsledkov štúdií k tým najúčinnejším biologikám aké máme, samozrejme prostredie reálnej praxe a reálni pacienti sa môžu úspešne liečiť aj inými biologikami

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 13.11.2018 20:27:50

Dobrý deň,

možné to je. Jediná možnosť ako to zistiť, je liečbu Humirou dočasne prerušiť. Jednu takú pacientku som už mal, nebola síce na Humire, ale na Taltzi a mala počas jeho podávania hnačky. Všetky vážnejšie ochorenia boli vylúčené. Taltz sa vysadil a hnačky ustúpili. Je to ojedinelý prípad, ale môže sa vyskytnúť - pri Taltzi, ale aj pri Humire.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 08.11.2018 19:20:22
26.10.2018 10:22:24

Vsetko je zatial jednoducho perfektne!!! Az mi to pride take neskutocne nerealne ze uz pomaly nikde nemam na sebe tu hroznu chorobu menom psoriaza ktora mi skoro znicila cely zivot..........Cosentyx mi neskutocne dobre zabera a hlavne velmi rychlo...... lenze mam obavy ze za takymto velkym stastim a spokojnostou pride zas to zlé......ze proste prestane jedneho dna zaberat a budem zas tam kde som bola......Mam sa bat ze mi aj tak raz cosentyx prestane zaberat? Beriem ho zatial dva mesiace aj nieco ale zatial som neskutocne spokojna...... slovami neviem opisat ake to je uzasne.... clovek akoby dostal novu kožu.....

Krasne mi zmizlo velmi vela lozisk a aj tie bolestive zapalene skarede velke zmizli uplne... ani stopa po nich....... sice mam este tie tzv pozapalove skvrnky ale som si ista ze aj to zmizne uplne....

Som TAKMER 100% cista vsade

Este mozno 2-3 max 4 injekcie a ja budem mat kozu ako zdravy clovek.......Normalne neverim ze mam cistu kozu bez psoriazy

Som ako znivuzrodeny clovek ako novonarodene babatko s hebkou pokozkou krasnou pletou pane boze neverim..... az placem od stastia pan doktor....

Tak uzasne mi to zabralo za par tyzdnov

Odpadavam od vysledkov naozaj....

Nikdy som tomu neverila ze budem niekedy takto bez psoriazy......konecne mozem zit plnohodnotny zivot bez obmedzeni.... toto bol moj obrovsky sen... len pevne verim ze to tak uzasne bude zaberat pokym zijem...

Boch zehnaj tych ktory objavili bio liecbu! Je to ako spasenie po velmi dlhom trapeni sa! Pekny den prajem

Dobrý deň,

Cosentyx patrí medzi novšiu generáciu biologík s veľmi rýchlym nástupom účinku. Teším sa, že Vám takto pomáha, je to naozaj dobrý liek. Pýtate sa či sa Vám psoriáza počas jeho užívania vráti. Žiaľ, nedá sa to vylúčiť, žiaden liek nefunguje na celý život. Liek môže prestať fungovať už po pár mesiacoch, ale na druhej strane môžete byť bez prejavov aj niekoľko rokov. Dopredu sa to nikdy nedá predvídať, veľa závisí od provokačných faktorov (najmä stres a ochorenia), ktoré na Vás v bežnom živote pôsobia. Napriek tomu sú s touto generáciou biologík veľmi dobré skúsenosti a pacienti bývajú zvyčajne spokojní.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 08.11.2018 19:28:50
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >>