Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Iné

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň

priamo takéto riziko súvisiace so psoriázou známe nie je. Neuvádzate závažnosť kožného postihnutia ani aktivitu artritídy a ani spôsob liečby. Existujú liečebné postupy, ktoré totiž môžu byť účinné aj pri postihnutí kože aj pri postihnutí kĺbov.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 19.11.2017 20:41:04

Dobrý deň,

podľa vášho opisu /priebeh, trvanie, nutnosť celkovej liečby, vplyv na kvalitu života/ som toho názoru, že váš stav vyžaduje celkovú liečbu. Nepoznám síce komplexnú anamnézu ale určite by sa dal dobre zvoleným postupom /aj so zohľadnením ostatných ochorení, ktoré máte/ stav vášho ochorenia zvládnuť a prejavy minimalizovať, čo sa bohužiaľ nedá bez návštev kožného lekára

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 19.11.2017 20:43:43

Dobrý deň

na vašu otázku nepoznám odpoveď v zmysle medicíny dôkazov, pretože takéto kombinácie skúmané neboli. Osobne sa ale, okrem vybraných prípadov ako sú napr. opakujúce sa infekcie u pacienta so psoriázou, skôr neprikláňam k imunomodulačnej liečbe, nakoľko psoriatický zápal je nutné potláčať.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 03.11.2017 9:03:08

Dobrý deň

nie nemám, tento doplnok nepoznám a nezistil som, či je u nás vôbec registrovaný

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 13.10.2017 15:15:41

Dobrý deň,

pokiaľ ja viem, tak pacienti so psoriázou nemôžu darovať krv bez ohľadu na to či sú alebo nie sú na liečbe.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 12.10.2017 15:58:34

Dobrý deň,

psoriáza nie je nákazlivá, nakaziť sa teda od neho nemôžete.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 10.10.2017 7:13:45

Dobrý deň

určité zápal podporujúce látky ako je TNF-alfa sa zisťujú vo zvýšenom množstve u psoriázy /ale aj artritídy či zápal čreva/ a súčasne aj pri depresii. Liečba zameraná na blokovanie tohto cytokínu teda môže ovplyvňovať pozitívne aj depresie. Tieto ochorenia su ale zložitejšie a neuplatňuje sa pri ich vzniku jediný cytokín preto takáto liečba nepôsobí samozrejme ako šibnutie zázračným prútikom

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 02.10.2017 15:10:49

Dobrý deň

na túto otázku nie je ľahké odpovedať. Poranenie kože totiž môže v pokožke spustiť procesy pre ktoré máte genetickú predispozíciu. Povedať ale jednoznačne či k tomu dôjde alebo naopak nedôjde sa nedá a to aj napriek tomu, že na koži nemáte aktívne prejavy. Skúste pouvažovať nad inými možnosťami úpravy obočia.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 12.09.2017 8:13:55

Dobrý deň

závažné formy psoriázy majú vplyv na organizmus ako celok výskytom tzv komorbidít, píšete veľmi všeobecne o rôznych orgánoch, čo neumožňuje posúdiť súvislosti. Psoriáza ale rozhodne nepoškodzuje ani pankreas ani žalúdok priamo, tak ako napríklad kĺby formou psoriatickej artritídy. Biologickú liečbu schvaľuje zdravotná poisťovňa a tá má zákonnú dobu na zhodnotenie žiadosti.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 09.09.2017 11:59:05

Dobrý deň

lieky zo skupiny retinoidov kam patrí aj Neotigason síce môžu prinášať riziko niektorých psychiatrických problémov resp. ich zhoršenia, neuvádzate ale o aký problém sa jedná, lieky je možné pod kontrolou užívať aj súčasne.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 09.09.2017 12:00:25

Dobrý deň,

najväčšie skúsenosti so psoriázou majú určite v centre pre biologickú liečbu, teda buď tím profesorky Šimaljakovej Na Kožnej klinike v nemocnoci v Starom meste alebo primárka Žilínková v nemocnici v Ružinove. Ale základnú liečbu psoriázy by mal zvládnuť každý dermatológ.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 21.08.2017 8:24:49

Dobrý deň,

to je úplne jedno akú značku si vyberiete, rozhodne však kupujte opaľovacie krémy v lekárni a nie v drogériach či supermarketoch. A aký faktor, to už záleží od mnohých vecí ako to či ho chcete používať na Slovensku alebo pri mori, či pri vode alebo na suchu napr. počas turistiky, či v ranných alebo obedňajších hodinách, záleží aj od fototypu Vašej kože a podobne. Na základe zodpovedania týchto dôležitých otázok sa vyberie vhodný opaľovací krém. V každej lekárni Vám určite ochotne poradia. Za seba všeobecne radím minimálne faktor 25-30 a vyhýbať sa obedňajšiemu slnečnému žiareniu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 15.08.2017 23:19:34

Dobrý deň,

mechanickým podráždením kože pri tetováži môže ale aj nemusí dôsjť k provokácii nových ložísk v mieste dráždenia. Vyššie riziko je ak máte aktívnu psoriázu s vytváraním nových a rozširovaním pôvodných ložísk. Ak by k takejto provokácii došlo, ložisko sa lieči ako každé iné inde na tele.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 25.07.2017 7:09:17

Dobrý deň,

tým, že som zodpovedný aj za chod oddelenia, tak mám ambulanciu obmedzenú a venujem sa prednostne pacientom so psoriázou na tabletkovej a biologickej liečbe. O ostatných pacientov sa starajú ďalší lekári nášho oddelenia a myslím, že ku spokojnosti veľkej väčšiny pacientov. Na všeobecnú ambulanciu, kde sa riešia ľahšie prípady, sa neobjednáva, stačí len prísť a zobrať si poradové číslo. Ak však patríte medzi ťažších pacientov nastavených na tabletkovú alebo dokonca biologickú liečbu, môžete na ambulanciu zavolať a dohodnúť si so sestričkou termín. Ak nie som zrovna na dovolenke a viete sa nám prispôsobiť, tak čakacia doba nikdy nie je dlhá, najneskôr do týždňa.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.07.2017 16:30:51
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby