Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Iné

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň

na túto otázku nie je ľahké odpovedať. Poranenie kože totiž môže v pokožke spustiť procesy pre ktoré máte genetickú predispozíciu. Povedať ale jednoznačne či k tomu dôjde alebo naopak nedôjde sa nedá a to aj napriek tomu, že na koži nemáte aktívne prejavy. Skúste pouvažovať nad inými možnosťami úpravy obočia.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 12.09.2017 8:13:55

Dobrý deň

závažné formy psoriázy majú vplyv na organizmus ako celok výskytom tzv komorbidít, píšete veľmi všeobecne o rôznych orgánoch, čo neumožňuje posúdiť súvislosti. Psoriáza ale rozhodne nepoškodzuje ani pankreas ani žalúdok priamo, tak ako napríklad kĺby formou psoriatickej artritídy. Biologickú liečbu schvaľuje zdravotná poisťovňa a tá má zákonnú dobu na zhodnotenie žiadosti.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 09.09.2017 11:59:05

Dobrý deň

lieky zo skupiny retinoidov kam patrí aj Neotigason síce môžu prinášať riziko niektorých psychiatrických problémov resp. ich zhoršenia, neuvádzate ale o aký problém sa jedná, lieky je možné pod kontrolou užívať aj súčasne.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 09.09.2017 12:00:25

Dobrý deň,

najväčšie skúsenosti so psoriázou majú určite v centre pre biologickú liečbu, teda buď tím profesorky Šimaljakovej Na Kožnej klinike v nemocnoci v Starom meste alebo primárka Žilínková v nemocnici v Ružinove. Ale základnú liečbu psoriázy by mal zvládnuť každý dermatológ.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 21.08.2017 8:24:49

Dobrý deň,

to je úplne jedno akú značku si vyberiete, rozhodne však kupujte opaľovacie krémy v lekárni a nie v drogériach či supermarketoch. A aký faktor, to už záleží od mnohých vecí ako to či ho chcete používať na Slovensku alebo pri mori, či pri vode alebo na suchu napr. počas turistiky, či v ranných alebo obedňajších hodinách, záleží aj od fototypu Vašej kože a podobne. Na základe zodpovedania týchto dôležitých otázok sa vyberie vhodný opaľovací krém. V každej lekárni Vám určite ochotne poradia. Za seba všeobecne radím minimálne faktor 25-30 a vyhýbať sa obedňajšiemu slnečnému žiareniu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 15.08.2017 23:19:34

Dobrý deň,

mechanickým podráždením kože pri tetováži môže ale aj nemusí dôsjť k provokácii nových ložísk v mieste dráždenia. Vyššie riziko je ak máte aktívnu psoriázu s vytváraním nových a rozširovaním pôvodných ložísk. Ak by k takejto provokácii došlo, ložisko sa lieči ako každé iné inde na tele.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 25.07.2017 7:09:17

Dobrý deň,

tým, že som zodpovedný aj za chod oddelenia, tak mám ambulanciu obmedzenú a venujem sa prednostne pacientom so psoriázou na tabletkovej a biologickej liečbe. O ostatných pacientov sa starajú ďalší lekári nášho oddelenia a myslím, že ku spokojnosti veľkej väčšiny pacientov. Na všeobecnú ambulanciu, kde sa riešia ľahšie prípady, sa neobjednáva, stačí len prísť a zobrať si poradové číslo. Ak však patríte medzi ťažších pacientov nastavených na tabletkovú alebo dokonca biologickú liečbu, môžete na ambulanciu zavolať a dohodnúť si so sestričkou termín. Ak nie som zrovna na dovolenke a viete sa nám prispôsobiť, tak čakacia doba nikdy nie je dlhá, najneskôr do týždňa.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.07.2017 16:30:51

Dobrý deň,

ambulujem žiaľ iba v Nových Zámkoch. Objednať sa dá telefonicky alebo osobne. Volať môžete kedykoľvek, aj keď teraz v letnom období a čase dovoleniek je možné, že sa niekedy nedovoláte. Cez školský rok však určite bez problémov.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 03.07.2017 19:30:59

Dobrý deň,

obráťte sa prosím na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny - tam Vám povedia ako ďalej postupovať.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 26.06.2017 16:38:18

Dobrý deň

pravdepodobne takýto účinok nehrozí ale kedže takýto vplyv liekov na plodnosť sa nikdy nebude z etických dôvodov overovať klinickými štúdiami, absolútne jednoznačne sa to vylúčiť nedá

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 26.06.2017 15:55:04

Dobrý deň

hoci liek Napsyn nepatrí do dermatologického liečebného arzenálu, v príbalovom letáku lieku je uvedené

Pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné, naproxén sa nemá podávať počas prvého a druhého trimestra gravidity. Ak naproxén užíva žena, ktorá sa snaží otehotnieť, alebo počas prvého a druhého trimestra gravidity, má užívať nízke dávky a liečba má byť čo najkratšia.

Počas tretieho trimestra gravidity môžu všetky inhibítory syntézy prostaglandínov vystaviť plod :

- kardiovaskulárnej toxicite (s predčasným uzáverom ductus arteriosus a pulmonárnou hypertenziou);

- renálnej dysfunkcii, ktorá môže progredovať do poškodenia obličiek s oligohydramniónom;

matku a plod na konci tehotenstva:

- možnému predĺženiu času krvácania, antiagregačnému účinku, ktorý sa môže vyskytnúť aj po veľmi nízkych dávkach;

- inhibícii kontrakcií maternice rezultujúcich do oneskoreného alebo predĺženého pôrodu.

V dôsledku toho je naproxén kontraindikovaný počas tretieho trimestra gravidity.

Vzhľadom na to, že sa výskyt naproxénu zistil aj v materskom mlieku, neodporúča sa jeho používanie počas dojčenia.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 20.06.2017 9:29:02

Dobrý deň

prohormóny sú látky, z ktorých sa vytvárajú v tele hormóny, ktorých je v organizme veľmi veľa. Predpokladám ale, že sa skôr jedná o nejaký typ podporného preparátu z oblasti fitnes doplnkov. O kombincáii takýchto doplnkov s užívaním cyklosporínu nie sú dostupné údaje, nakoľko je ale liek nevhodné kombinovať s inými liekmi a preparátmi, ktoré sa v tele metabolizujú (spracúvajú) rovnakými enzýmami je vhodné zistiť spôsob metabolizovania uvedeného doplnku, čo ale možno nezistíte tak ľahko nakoľko sa nejedná o liečivo a výrobca ho teda nie je povinný uvádzať. V prípade kombinovaného užívania určite odporúčam sledovať hladinu Equoralu v krvi.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 20.06.2017 9:34:22

Dobrý deň

nie je mi celkom jasné, či uvedené problémy vyplývajú z liečby ochorenia, tu ale neuvádzate žiadne podrobnosti, nevieme akú liečbu užíva a či sa na zvýšení pečeňových testov a vracaní podieľajú lieky alebo to s liečbou nesúvisí. Ak trpí pacient vážnymi depresiami, čo pri psoriáze môže, určite by mal zasiahnuť špecialista - psychiater. Pri ťažkých formách psoriázy totiž dochádza na základe chemických procesov pri prebiehajúcom zápale k zmenám aj v nervovej sústave, takže nakoniec by správne nastavená liečba psoriázy mohla mať pozitívny vplyv aj na prejavy depresie. Odporúčať konkrétny liečebný postup všeobecne nie je možné, liečime pacienta, nie diagnózu a výber terapie sa riadi mnohými faktormi, ktoré mi nie sú známe.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 12.06.2017 16:24:53

Dobrý deň

samozrejme môžte, úplne bez obáv. Liečba metotrexátom nie je vhodná len u pravidelných konzumentov alkoholu

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 20.04.2017 13:55:34

Dobrý deň,

všetky dostupné kontaktné údaje nájdete po kliknutí na mapku Slovenska tu na tejto stránke.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.04.2017 17:40:48
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby