Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Iné

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň,

tým, že som zodpovedný aj za chod oddelenia, tak mám ambulanciu obmedzenú a venujem sa prednostne pacientom so psoriázou na tabletkovej a biologickej liečbe. O ostatných pacientov sa starajú ďalší lekári nášho oddelenia a myslím, že ku spokojnosti veľkej väčšiny pacientov. Na všeobecnú ambulanciu, kde sa riešia ľahšie prípady, sa neobjednáva, stačí len prísť a zobrať si poradové číslo. Ak však patríte medzi ťažších pacientov nastavených na tabletkovú alebo dokonca biologickú liečbu, môžete na ambulanciu zavolať a dohodnúť si so sestričkou termín. Ak nie som zrovna na dovolenke a viete sa nám prispôsobiť, tak čakacia doba nikdy nie je dlhá, najneskôr do týždňa.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.07.2017 16:30:51

Dobrý deň,

ambulujem žiaľ iba v Nových Zámkoch. Objednať sa dá telefonicky alebo osobne. Volať môžete kedykoľvek, aj keď teraz v letnom období a čase dovoleniek je možné, že sa niekedy nedovoláte. Cez školský rok však určite bez problémov.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 03.07.2017 19:30:59

Dobrý deň,

obráťte sa prosím na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny - tam Vám povedia ako ďalej postupovať.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 26.06.2017 16:38:18

Dobrý deň

pravdepodobne takýto účinok nehrozí ale kedže takýto vplyv liekov na plodnosť sa nikdy nebude z etických dôvodov overovať klinickými štúdiami, absolútne jednoznačne sa to vylúčiť nedá

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 26.06.2017 15:55:04

Dobrý deň

hoci liek Napsyn nepatrí do dermatologického liečebného arzenálu, v príbalovom letáku lieku je uvedené

Pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné, naproxén sa nemá podávať počas prvého a druhého trimestra gravidity. Ak naproxén užíva žena, ktorá sa snaží otehotnieť, alebo počas prvého a druhého trimestra gravidity, má užívať nízke dávky a liečba má byť čo najkratšia.

Počas tretieho trimestra gravidity môžu všetky inhibítory syntézy prostaglandínov vystaviť plod :

- kardiovaskulárnej toxicite (s predčasným uzáverom ductus arteriosus a pulmonárnou hypertenziou);

- renálnej dysfunkcii, ktorá môže progredovať do poškodenia obličiek s oligohydramniónom;

matku a plod na konci tehotenstva:

- možnému predĺženiu času krvácania, antiagregačnému účinku, ktorý sa môže vyskytnúť aj po veľmi nízkych dávkach;

- inhibícii kontrakcií maternice rezultujúcich do oneskoreného alebo predĺženého pôrodu.

V dôsledku toho je naproxén kontraindikovaný počas tretieho trimestra gravidity.

Vzhľadom na to, že sa výskyt naproxénu zistil aj v materskom mlieku, neodporúča sa jeho používanie počas dojčenia.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 20.06.2017 9:29:02

Dobrý deň

prohormóny sú látky, z ktorých sa vytvárajú v tele hormóny, ktorých je v organizme veľmi veľa. Predpokladám ale, že sa skôr jedná o nejaký typ podporného preparátu z oblasti fitnes doplnkov. O kombincáii takýchto doplnkov s užívaním cyklosporínu nie sú dostupné údaje, nakoľko je ale liek nevhodné kombinovať s inými liekmi a preparátmi, ktoré sa v tele metabolizujú (spracúvajú) rovnakými enzýmami je vhodné zistiť spôsob metabolizovania uvedeného doplnku, čo ale možno nezistíte tak ľahko nakoľko sa nejedná o liečivo a výrobca ho teda nie je povinný uvádzať. V prípade kombinovaného užívania určite odporúčam sledovať hladinu Equoralu v krvi.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 20.06.2017 9:34:22

Dobrý deň

nie je mi celkom jasné, či uvedené problémy vyplývajú z liečby ochorenia, tu ale neuvádzate žiadne podrobnosti, nevieme akú liečbu užíva a či sa na zvýšení pečeňových testov a vracaní podieľajú lieky alebo to s liečbou nesúvisí. Ak trpí pacient vážnymi depresiami, čo pri psoriáze môže, určite by mal zasiahnuť špecialista - psychiater. Pri ťažkých formách psoriázy totiž dochádza na základe chemických procesov pri prebiehajúcom zápale k zmenám aj v nervovej sústave, takže nakoniec by správne nastavená liečba psoriázy mohla mať pozitívny vplyv aj na prejavy depresie. Odporúčať konkrétny liečebný postup všeobecne nie je možné, liečime pacienta, nie diagnózu a výber terapie sa riadi mnohými faktormi, ktoré mi nie sú známe.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 12.06.2017 16:24:53

Dobrý deň

samozrejme môžte, úplne bez obáv. Liečba metotrexátom nie je vhodná len u pravidelných konzumentov alkoholu

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 20.04.2017 13:55:34

Dobrý deň,

všetky dostupné kontaktné údaje nájdete po kliknutí na mapku Slovenska tu na tejto stránke.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.04.2017 17:40:48

Dobrý deň,

špecifikujte prosím akú terapiu myslíte.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 18.04.2017 22:35:55

Dobrý deň,

po vymiznutí psoriázy býva najčastejšie prítomná pozápalová pigmentácia, teda hnedý fľak, ktorý tu môže byť aj niekoľko týždňov či mesiacov. Menej často býva pozápalová hypopigmentácia či depigmentácia, teda prechodná strata pigmentu - tá sa časom vráti do normálu (v letnom období rýchlejšie). Iné pozápalové zmeny na koži by nemali byť prítomné.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 10.04.2017 12:43:04

Dobrý deň,

pokiaľ ja viem, tak pacienti so psoriázou nemôžu darovať krv, ale ak máte len jedno ložisko, skúste sa na to spýtať priamo v odberovom centre.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 22.03.2017 13:38:40

Dobrý deň,

podráždenie kože či už v dôsledku aplikácie PMU alebo tetovania môže spôsobiť Koebnerov fenomén a teda v mieste aplikácie nový výsev psoriázy. Nerozhoduje pri tom druh použitej látky (prírodná či chemicky vyrobená), ale podráždenie kože.

Pri biologickej liečbe Humirou tieto zákroky môžete podstúpiť. Ak Vám liečba zaberá a ste bez prejavov, je pravdepodobnosť, že k vytvoreniu ložiska nedôjde. Úplne sa to žiaľ vylúčiť nedá.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 08.03.2017 22:15:29

Dobrý deň

biologická liečba nemá obmedzenia, čo sa týka stravovania

takého obmedzenia ale má psoriáza samotná, pacienti s týmto ochorením by sa mali vyhýbať konzumáciu alkoholu a fajčeniu, nakoľko oba faktory môžu navodiť vznik alebo zhoršovať priebeh psoriázy

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 13.02.2017 20:11:42
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby