Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Iné

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň,

neviem o tom, že by psoriatikom vyslovene škodilo hovädzie/bravčové mäso.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 25.06.2018 18:49:38

Dobrý deň,

veľa závisí od rozsahu ochorenia a od toho, či je psoriáza liečená alebo nie. Ak je rozsah malý (napr. ložiská sú len na lakťoch či kolenách), tak je malý aj rozsah celotelového (systémového) zápalu a v takomto prípade je riziko vzniku nejakého iného ochorenia len malé. Ak je však psoriáza rozsiahla a navyše neliečená, výrazný zápal je nielen na koži, ale aj v celom tele a môžu na to doplatiť najmä srdce a cievy (ťažkí psoriatici majú zvýšené riziko srdcového infarktu). Psoriatici (najmä ak sú obézni) mávajú často stukovatenú pečeň, dnu (zvýšené hodnoty kyseliny močovej) a vysoký tlak, cukrovku či zvýšené hodnoty tukov v krvi. Okrem toho si treba uvedomiť, že psoriáza patrí medzi imunitne podmienené či autoimunitné ochorenia a teda sa okrem nej môžu u toho istého pacienta vyskytnúť aj iné autoimunitné či imunitne podmienené ochorenia, najčastejšie ide ochorenie štítnej žľazy či vitiligo.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.06.2018 10:26:35

Dobrý deň

prvovýsev psoriázy môže nastať po infekciách, možno aj vo vašom prípade ale často sú to aj iné dôvody, ktoré si pacient ani neuvedomí ako je napr. fajčenie, každopádne, súčasťou komplexnej starostlivosti obzvlášť pri prvovýseve je pátranie po možných spúšťačoch ochorenia, zhodnotenie všetkých aspektov životosprávy s možným negatívnym dopadom či prehodnotenie už užívanej liečby pre iné choroby, ktoré sa tiež môžu uplatniť ako spúšťač/zhorčujúci faktor. Ak máte pochybnosti o výsledkoch napr ORL vyšetrenia, tak ako vždy máte nárok na tzv second look, proste sa nechať vyšetriť iným špecialistom.

Čo sa týka hodnotenia závažnosti psoriázy, na to sú dva prístupy, jednak zhodnotenie rozsahu /aká plocha tela je postihnutá/ alebo výpočet tzv PASI indexu, čo urobí dermatológ, pri hodnotách nad 10% už môžeme hovoriť o závažnej forme, ale jednak je to postihnutie určitých oblastí, ktoré posúvajú hodnotenie "vyššie" a to sú napr dlane, chodidlá, genitál, viditeľné časti tela ako je tvár či vlasová pokožka, pri takomto postihnutí už nasadzujem systémovú liečbu. Jej výber ale nie je rozhodne tipovaním, niečo napíšeme a vy to budete užívať, predchádza mu laboratórne zhodnotenie /môžete mať problém o ktorom ani netušíte lebo vás nikto nevyšetroval ale môže byť prekážkou nasadenia niektorých liekov/, často sa stáva, že má pacient infekcie o ktorých nevie /či už ORL, alebo zubné či dokonca hepatitídy a tuberkulóza/ kde nemôžete nasadiť tzv imunosupresívum ale voliť liek skôr s protizápalovým účinkom a až po doriešení infekcie začať účinnejšiu liečbu. Tiež priebeh psoriázy je faktor, ktorý rozhoduje o tom, či môžete voliť liek s pomalším postupným nástupom účinku alebo naopak liek s rýchlyma nástupom. Vo vašom veku sa môžu objavovať niektoré metabolické poruchy ako zvýšený cholesterol či vysoký tlak, čo samo o sebe nie je prekážkou nasadenia liekov na psoriázu ale vyžaduju už spoluprácu s internistom a adekvátne laboratórne sledovanie. V niektorých prípadoch sa mi už pri prvých vyšetreniach stalo, že pacient mal toľko nepoznaných nových a závažných ochorení, že sme mu rovno museli indikovať biologickú liečbu, pretože iná, tzv konvenčná bola u neho absolútne nevhodná. Tieto aspekty, ktoré vedú k výberu liečby sa rozhodne ale dajú realizovať iba v ambulancii, kde fyzicky sedíte vy a váš lekár, nedá sa to rozhodovať "na diaľku", teda teraz prichádza to, čo ste nechceli počuť...o liečbe musí rozhodnúť váš dermatológ event sa obráťte na niektoré z klinických pracovísk vo vašom okolí, kde vám určite pomôžu

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 25.05.2018 12:34:18

Dobrý deň

samozrejme, vzhľadom ale na počet pacientov vás prosím o objednanie sa na tel.č. 055/640 3704 v prac. dobe.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 26.04.2018 17:33:01

Dobrý deň,

klasická psoriáza nesvrbieva často, ale ak svrbí, tak preto lebo sú do zapálenej kože uvoľňované rôzne svrbivo pôsobiace molekuly priamo z buniek. Neustálym škrabaním do krvi si ju rozniesť nemôžete, ale psoriáza sa v mieste škrabania môže vytvoriť alebo zhoršiť.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 09.04.2018 22:59:45

Dobrý deň

všetky lieky určené pre liečbu psoriázy sú na predpis a s úhradou zdravotnej poisťovne, zakúpiť sa preto nedajú.

Dovolím si upozorniť, že možnosti liečby a vyčistenia kože sa za posledných 10 rokov dramaticky zmenili, ak sa neliečite, samozrejme takýto stav sa dosiahnuť nedá.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 04.04.2018 8:05:08

Dobrý deň

áno môžete, škriabaním provokujete tzv Koebnerov fenomén, čo je provokácia nových ložísk napr. po škriabaní kože.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 29.03.2018 6:59:50

Dobrý deň

u vášho manžela sa pravdepodobne jedna o klasickú solárnu dermatitídu, ak pretrváva začervenanie a je sprevádzané silným pálením, nech navštívi dermatológa.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 21.03.2018 9:45:35

Dobrý deň

cyklosporín je liečivo, ktorého koncentráciu v organizme môže ovplyvniť veľké množstvo liekov. Ich užívanie je v zásade vo väčšine prípadov možné ale vyžaduje sledovanie hladín cyklosporínu pri dlhodobej kombinovanej liečbe. Vy ale budete užívať antibiotikum iba tri dni.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 05.03.2018 13:00:07

Dobrý deň

Lipanthyl patrí medzi tzv. fenofibráty, čo je skupina liekov, ktorá môže podľa literatúry u niektorých pacientov zhoršovať psoriázu. Nakoľko sú pre liečbu zvýšených tukov k dispozícii aj iné skupiny liekov, odporúčam túto zmenu urobiť s lekárom, ktorý vám ho predpísal.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 21.02.2018 10:48:17

Dobrý deň

uvádzate, že sa liečite na psoriázu, lieky ako Remicade alebo Cosentyx sa však používajú iba v liečbe psoriázy alebo psoriatickej artritídy. O tom ale žiadne údaje neuvádzate, neviem preto na vašu otázku reagovať, s osteporózou táto liečba nesúvisí.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 18.02.2018 8:44:13

Dobrý deň

nakoľko sa nejedná o medicínsku otázku a ako lekár vám neviem kompetentne odpovedať, obráťte sa s týmto problémom na sociálny odbor miestneho úradu v mieste bydliska alebo na pacientsku organizáciu Bodkáčik.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 09.02.2018 6:55:34
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby