Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Iné

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň,

pri psoriáze sa odporúča vyvážená strava s dostatkom ovocia a zeleniny, nepiť alkohol, nefajčiť a mať dostatok pohybu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.12.2018 7:11:22

Dobrý deň,

áno, vtedy miznú rýchlejšie, treba však dbať na zásady bezpečného opaľovania.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 03.12.2018 16:36:19

Dobrý deň,

ak máte psoriázu na chodidlách, teda tam kde sa nasunú ponožky, tak Parasoftin radšej nepoužívajte, mohlo by dôjsť k podráždeniu ložísk.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 26.11.2018 19:56:55

Dobrý deň,

optimálna hladina cukru v krvi je zvyčajne do 5,5 mmol/l, ale závisí to aj od laboratória, ako má nastavené referenčné hodnoty.

Ťažká neliečená psoriáza môže sa môže podieľať na zhoršovaní cukrovky alebo aj na jej postupnom spustení a to prostredníctvom zápalových bielkovín, ktoré sa pri psoriáze tvoria a podieľajú sa aj na zhoršovaní cukrovky.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 22.10.2018 20:23:19

Dobrý deň,

stane sa to, čo každému inému človeku - budete tam mať štípanec a reakcia, akú budete mať je individuálna, neviem ju predvídať. Biologická liečba na tom nič nemení.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 15.10.2018 7:18:33

Dobrý deň,

otázka je až príliš medicínska, je mi ťažko na ňu odpovedať laicky. Podstata je v tom, že pri psoriáze aj cukrovke sa tvoria podobné zápalové molekuly. Preto ak je psoriáza rozsiahla a neliečená, je riziko vzniku cukrovky zvýšené. Neplatí to však automaticky a zo psoriázy sa určite cukrovka nevyvinie.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 15.10.2018 7:16:28

Dobrý deň

ak nebude zvieratko problémom v zmysle alergie, nevidím v tom problém. Naopak, môže jej pomôcť napr v odbúravaní psychického stresu, čo je u psoriatika veľmi vítané.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 17.09.2018 8:18:07
30.08.2018 12:05:00

Dobry den,

Mam psoriazu asi od svojich 12/13 rokov (cca).

Ako dieta som bola vzdy krasne stihla,tenka,chuda.

Nikdy v zivote som nemala problem s vahou (myslim to tak ze nikdy som nebola obezna a ani len nadvahu som nemala, praveze som mala stale optimalnu vahu k mojej vyske a praveze som mala problem pribrat ked som chcela na seba aspon 3 kila). Problemy sa zacali s vahou vtedy ked som mala asi okolo 20 rokov (mozno aj trochu neskor) ..lenze podotykam ze som kvoli psoriaze mala velmi velke stresy, uzkosti a depresie kvoli comu som zacala uzivat antidepresiva......musim povedat ze antidepresiva som zacala uzivat asi v mojich 17-18 rokoch (nepamatam sa presne). Je pravda ze som Vystriedala viacero antidepresiv. Asi 5 alebo 6. A Je pravda ze som sa zacala vyrazne prejedat (neviem si vysvetlit kvoli comu, mozno kvoli tomu ze mi lieky pomohli a bolo mi dobre tak som mala chut do jedla alebo to boli vlastne len vedlajsie ucinky tych antidepresiv. Alebo kvoli tomu ze som este stale mala tu depresiu a uzkost a “zajedala som problemy”. Je to velmi zlozite aj pre mna hladat priciny. Je tu vela variant. Teraz mam 23 rokov a mam nadvahu. Moja stara optimalna vaha sa pohybovala medzi 55 max 60kg. Nikdy v zivote som nemala viac ako 60 a vlastne som nemala dokonca ani tych 60 kil..... a buum teraz mam 74.....najviac som mala 75.... co bolo na moje telo uz naozaj privela... taky nezvyk.

Moja otazka znie...

moze to byt kvoli tej psoriaze? Moze to byt tym ze je to autoimunitne ochorenie a tym priberam na vahe? Pocula som ze niektore autoimunitne ochorenia sa mozu pohravat s vahou cloveka. Alebo psoriaza s vahou nema vobec nic spolocne? Alebo za to mozu vyslovene vsetky tie antidepresiva ktore mi poblaznili organizmus a takisto aj moj metabolizmus? alebo je to kvoli velkemu vyraznemu intenzivnemu stresu kvoli psoriaze?? A posledna varianta.. moze to byt cele z toho ze sa jednoducho clovek vekom meni? A po 20ke sa meni aj jeho metabolizmus? Som zufala. Chyta ma z toho plac a smutok. Dakujem za vysvetlenie pan doktor

Dobrý deň,

myslím si, že všetky Vaše úvahy môžu byť dôvodom priberania - depresia, antidepresíva, stres aj vek. Samotná psoriáza však asi nie. Je pravda, že psoriatici sú väčšinou obézni, ale skôr tá obezita sa podieľa na zhoršovaní prejavov psoriázy ako naopak. V súčasnosti sa však psoriáza dá veľmi dobre liečiť, preto je veľká šanca byť úplne bez prejavov.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 30.08.2018 20:40:38

Dobrý deň

psoriáza sa neprejavuje pľuzgiermi, existujú ale pustulózne formy /skalené akoby hnisom vyplnené drobné pľuzgieriky či už na chodidlách a dlaniach alebo aj na tele pri tzv pustulóznej psoriáze/. Kedže táto charakteristika nemusí korešpondovať s tým, čo opisujete ako pľuzgier vy, navštívte čím skôr vášho kožného lekára, ktorý vašu liečbu riadi.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 18.07.2018 20:03:54

Dobrý deň,

neviem o tom, že by psoriatikom vyslovene škodilo hovädzie/bravčové mäso.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 25.06.2018 18:49:38

Dobrý deň,

veľa závisí od rozsahu ochorenia a od toho, či je psoriáza liečená alebo nie. Ak je rozsah malý (napr. ložiská sú len na lakťoch či kolenách), tak je malý aj rozsah celotelového (systémového) zápalu a v takomto prípade je riziko vzniku nejakého iného ochorenia len malé. Ak je však psoriáza rozsiahla a navyše neliečená, výrazný zápal je nielen na koži, ale aj v celom tele a môžu na to doplatiť najmä srdce a cievy (ťažkí psoriatici majú zvýšené riziko srdcového infarktu). Psoriatici (najmä ak sú obézni) mávajú často stukovatenú pečeň, dnu (zvýšené hodnoty kyseliny močovej) a vysoký tlak, cukrovku či zvýšené hodnoty tukov v krvi. Okrem toho si treba uvedomiť, že psoriáza patrí medzi imunitne podmienené či autoimunitné ochorenia a teda sa okrem nej môžu u toho istého pacienta vyskytnúť aj iné autoimunitné či imunitne podmienené ochorenia, najčastejšie ide ochorenie štítnej žľazy či vitiligo.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.06.2018 10:26:35

Dobrý deň

prvovýsev psoriázy môže nastať po infekciách, možno aj vo vašom prípade ale často sú to aj iné dôvody, ktoré si pacient ani neuvedomí ako je napr. fajčenie, každopádne, súčasťou komplexnej starostlivosti obzvlášť pri prvovýseve je pátranie po možných spúšťačoch ochorenia, zhodnotenie všetkých aspektov životosprávy s možným negatívnym dopadom či prehodnotenie už užívanej liečby pre iné choroby, ktoré sa tiež môžu uplatniť ako spúšťač/zhorčujúci faktor. Ak máte pochybnosti o výsledkoch napr ORL vyšetrenia, tak ako vždy máte nárok na tzv second look, proste sa nechať vyšetriť iným špecialistom.

Čo sa týka hodnotenia závažnosti psoriázy, na to sú dva prístupy, jednak zhodnotenie rozsahu /aká plocha tela je postihnutá/ alebo výpočet tzv PASI indexu, čo urobí dermatológ, pri hodnotách nad 10% už môžeme hovoriť o závažnej forme, ale jednak je to postihnutie určitých oblastí, ktoré posúvajú hodnotenie "vyššie" a to sú napr dlane, chodidlá, genitál, viditeľné časti tela ako je tvár či vlasová pokožka, pri takomto postihnutí už nasadzujem systémovú liečbu. Jej výber ale nie je rozhodne tipovaním, niečo napíšeme a vy to budete užívať, predchádza mu laboratórne zhodnotenie /môžete mať problém o ktorom ani netušíte lebo vás nikto nevyšetroval ale môže byť prekážkou nasadenia niektorých liekov/, často sa stáva, že má pacient infekcie o ktorých nevie /či už ORL, alebo zubné či dokonca hepatitídy a tuberkulóza/ kde nemôžete nasadiť tzv imunosupresívum ale voliť liek skôr s protizápalovým účinkom a až po doriešení infekcie začať účinnejšiu liečbu. Tiež priebeh psoriázy je faktor, ktorý rozhoduje o tom, či môžete voliť liek s pomalším postupným nástupom účinku alebo naopak liek s rýchlyma nástupom. Vo vašom veku sa môžu objavovať niektoré metabolické poruchy ako zvýšený cholesterol či vysoký tlak, čo samo o sebe nie je prekážkou nasadenia liekov na psoriázu ale vyžaduju už spoluprácu s internistom a adekvátne laboratórne sledovanie. V niektorých prípadoch sa mi už pri prvých vyšetreniach stalo, že pacient mal toľko nepoznaných nových a závažných ochorení, že sme mu rovno museli indikovať biologickú liečbu, pretože iná, tzv konvenčná bola u neho absolútne nevhodná. Tieto aspekty, ktoré vedú k výberu liečby sa rozhodne ale dajú realizovať iba v ambulancii, kde fyzicky sedíte vy a váš lekár, nedá sa to rozhodovať "na diaľku", teda teraz prichádza to, čo ste nechceli počuť...o liečbe musí rozhodnúť váš dermatológ event sa obráťte na niektoré z klinických pracovísk vo vašom okolí, kde vám určite pomôžu

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 25.05.2018 12:34:18
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >>