Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Typy psoriázy

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň,

psoriáza môže ostať dlhé roky len na jednom mieste, niekedy sa rozšíriť vôbec nemusí a inokedy sa po dlhých rokoch začne rýchlo zhoršovať. To sa dopredu nedá predvídať.

Čo sa týka liečby, tú Vám musí poradiť Váš ošetrujúci lekár, ktorý Vašu psoriázu vidí a preto vie najlepšie poradiť konkrétny prípravok. Špeciálne diéty nemusia byť, stačí vyvážená strava bohatá na ovocie a zeleninu a vyhýbať sa mastným jedlám, alkoholu a fajčeniu. To všetko pri dostatočnom pohybe.

V poslednom čase sa však diskutuje o význame bakteriálneho osídlenia čreva pacientov so psoriázou a možnom pozitívnom vplyve probiotík a to nielen na črevo, ale aj na samotnú psoriázu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 12.06.2017 22:33:38

Dobrý deň,

pomoc nájdete v ktoromkoľvek centre biologickej liečby psoriázy. Obráťte sa na to, ktoré ju ku Vám najbližšie.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 15.05.2017 20:43:29

Dobrý deň,

onycholýza nie je ochorenie, znamená to len oddelenie nechtovej platničky od nechtového lôžka. Tým sa pod nechtovú platničku dostane vzduch, čo sa prejavuje bielym sfarbením, ktoré opisujete.

Onycholýza môže byť prejavom psoriázy, mykózy alebo mnohých ďalších ochorení. Je nešpecifická, teda ak nie sú prítomné aj ďalšie zmeny, tak iba podľa nej sa ochorenie nedá určiť. Preto je postup Vašej dermatologičky veľmi správny. Najskôr sa vylúči mykóza. Psoriáza nechtov sa prejavuje jamkovaním a olejovými škvrnami.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 27.02.2017 22:02:50

Dobrý deň,

navštívte Vášho dermatológa, ten Vás prezrie a podľa typu, rozsahu a aktivity psoriázy určí primeranú liečbu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.02.2017 22:15:31

Dobrý deň,

liečba psoriázy nechtov je trochu ťažšia ako pri psoriáze na koži. Ak nezaberá lokálna liečba, treba vyskúšať tabletkové lieky. Aj pri nich je však úspešnosť menej ako 50%. Je pravda, že najväčší úspech dosahuje biologická liečba. Ale biologickú liečbu iba pri postihnutí nechtov bez súčasného postihnutia kože alebo kĺbov neschváli asi žiadna poisťovňa. Od septembra 2016 je tu však ešte jedna možnosť a tou je tabletkový apremilast - liek sa volá OTEZLA. Ten sa môže predpisovať aj na psoriázu nechtov, ale až po zlyhaní metotrexátu a cyklosporínu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.02.2017 9:45:00

Dobrý deň,

poraďte sa prosím s Vašim lekárom o ďalších možnostiach liečby. Ak Neotigason nezaberá alebo máte pri ňom vedľajšie účinky, ktoré sú nepríjemné, tak treba prejsť na ďalšie možnosti liečby napr. na cyklosporín.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 30.01.2017 14:48:27

Dobrý deň,

v medicíne je všetko možné, preto teoreticky hej. Ak má niekto prejavy napríklad len na lakťoch, tak mu v lete na ložiská priaznivo pôsobí slnko aj keď si to možno vôbec neuvedomuje a niekedy je tento efekt naozaj dlhodobý. Ale bez liečby väčšinou vždy nejaké drobné "pamäťové stopy" psoriázy na koži tela ostávajú a to aj pri ľahšej forme.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 22.01.2017 20:52:31

Dobrý deň,

odlíšenie pustulóznej psoriázy od pustulózneho variantu dyshidrotického ekzému býva niekedy naozaj náročné najmä ak sa na histologické vyšetrenie neodoberie hnisavý pľuzgierik, ale iba časť začervenaného ložiska. Mávam podobné prípady. Ak mi to nesedí, tak histológiu vždy opakujem a posielam do overených patologických laboratórií, kde majú dobrých histopatológov.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 15.01.2017 21:34:04

Dobrý deň,

dá sa liečiť aj čisto nechtová psoriáza, aj keď úspešnosť liečby nie je tak vysoká ako pri kožnej forme.

Začína sa lokálnou liečbou a ak tá nezaberá, prechádza sa na tabletky - Equoral, Neotigason, MTX. Ak ani tie nezaberajú alebo ich nie je možné z nejakého dôvodu užívať, je možné prejsť na liečbu apremilastom (Otezla). Táto posledná liečba je však veľmi drahá (cca 900 eur mesačne), preto ju schvaľuje revízny lekár poisťovne.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 08.12.2016 13:51:18

Dobrý deň,

psoriáza nechtov mohla byť spustená aj spomínaným zápalom. Ale s istotou sa to povedať nedá. Pre nechty sú k dispozícii rovnaké možnosti liečby ako pri postihnutí kože, teda nasledujúce tabletky: MTX, cyklosporín alebo Neotigason. Ak tieto lieky nezaberú, máme od septembra k dispozícii aj novinku apremilast (Otezla). Tú však možno nasadiť až po zlyhaní MTX a cyklosporínu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 14.11.2016 19:59:01

Dobrý deň,

vo Vašom prípade pôjde pravdepodobne o gutátny výsev psoriázy, ktorý sa bude bez potrebnej liečby určite len zhoršovať a môže prejsť do klasickej ložiskovej psoriázy. Preto Vám doporučujem čo najskôr navštíviť Vášho dermatológa. Ten určí najvhodnejší postup liečby (Belosalic určite nebude stačiť).

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 15.11.2016 20:51:30

Dobrý deň,

existuje iba jediná rada - navštíviť dermatológa. Vôbec sa totiž nemusí jednať o psoriázu, ale o iné kožné ochorenie.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 03.11.2016 21:14:41

Dobrý deň,

ak kúpele nezaberú, treba prejsť na tabletkovú liečbu (Neotigason, MTX alebo cyklosporín).

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 23.10.2016 19:26:50

Dobrý deň,

podľa toho čo opisujete, tak liek už nezaberá. Neviem akú máte dávku, ale ak dostatočne vysokú čo je aspoň 3,5 násobok Vašej hmotnosti, tak by som už v ňom nepokračoval. Existujú aj iné možnosti liečby ako Neotigason, balneo PUVA terapia či MTX.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 23.10.2016 19:24:45
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby