Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Typy psoriázy

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň,

len takto z popisu Vám to nepoviem ani ja. Ak pani doktorka váha, môže Vás poslať na chirurgickú ambulanciu, kde Vám kúsok kože z ložiska vyrežú a pošlú na histologické vyšetrenie, ktoré môže upresniť diagnózu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 25.02.2018 21:31:42

Dobrý deň,

ak by dotyčný pracoval v rukaviciach, je to možné.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 12.02.2018 21:37:10

Dobrý deň,

nasilu nič neodstraňujte, necht odpadne sám. Nechty sú veľkým terapeutickým orieškom a tabletková liečba málokedy zaberá, ale napriek tomu je možné, že Vám vyrastie v mieste odpadnutého nechta zdravý necht.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 13.01.2018 22:20:45

Dobrý deň,

áno, môžete ju mať aj v genitálnej oblasti.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 05.12.2017 18:12:09

Dobrý deň,

ak máte postihnuté nechty len na nohách, musíte najskôr vylúčiť mykózu. Odber šupín či drte spod nechta robí kožný lekár a odosiela materiál na mykologické vyšetrenie. Ak je to mykóza, ľahko sa prelieči tabletkovými antimykotikami. Ak nie, mohla by to byť aj psoriáza nechtov. Tá sa dá liečiť tiež iba tabletkami (rôzny efekt), prípadne biologickou liečbou (vynikajúci efekt).

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 23.10.2017 18:55:32

Dobrý deň,

na tvári ani na hrudníku nemusí ísť o psoriázu, ale o seboroickú dermatitídu. Ale musí sa najskôr vylúčiť iné (infekčné) ochorenie ako je napríklad mykóza, najmä ak máte ten fľak na trupe, ktorý ani po Advantane nemizne. Čo sa týka nechtov, to by mohla byť psoriáza.

Deň otvorených dverí - Ružinov - nemocnica - Dermatologická ambulancia primárky Žilínkovej - opýtajte sa na vrátnici, koni Vás budú navigovať, navyše tam budú informačné panely.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 23.10.2017 18:51:13

Dobrý deň,

lokálna liečba zaberie na nechty skôr výnimočne.

Celková liečba (MTX, cyklosporín, Neotigason) pomôže viac, ale ani tu sa nedá zaručiť maximálny efekt.

Ak by tabletková liečba zlyhala a rozsah kožnej psoriázy nie je veľký, máte nárok na liečbu Otezlou. Pôsobí pomaly, ale efekt na psoriatické nechty bol potvrdený v klinických štúdiach.

Najlepší efekt na nechty má biologická liečba. Vo Vašom prípade by však prichádzala do úvahy len vtedy, ak by ste prešli komplet celou tabletkovou liečbou a mali dostatočne veľký rozsah psoriázy na koži.

Nechty sú veľkým terapeutickým problémom a 100% účinok sa nedá zaručiť pri žiadnej z uvedených liečebných možností.

Strhnutie nechtov nerieši problém, psoriáza totiž postihuje nielen nechtovú platničku, ale aj nechtové lôžko. Osobne by som túto možnosť nedoporučoval.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 07.08.2017 13:25:26

Dobrý deň,

ak máte opakovaný výsev urtík, doporučujem komplexné vyšetrenie u dermatológa. Tých príčin môže byť veľmi veľa, okrem iného aj herpetiformná dermatitída (ľudovo povedané "kožná forma" celiakie). Súvis so psoriázou však nepredpokladám.

K druhej otázke: biologická liečba nie je prírodná liečba, obsahuje biotechnologickými postupmi spracované látky bielkovinovej povahy. Ide prevažne o protilátky namierené proti určitej zložke, ktorá je významná pre rozvoj psoriázy.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 01.08.2017 17:44:30

Dobrý deň,

psoriáza môže ostať dlhé roky len na jednom mieste, niekedy sa rozšíriť vôbec nemusí a inokedy sa po dlhých rokoch začne rýchlo zhoršovať. To sa dopredu nedá predvídať.

Čo sa týka liečby, tú Vám musí poradiť Váš ošetrujúci lekár, ktorý Vašu psoriázu vidí a preto vie najlepšie poradiť konkrétny prípravok. Špeciálne diéty nemusia byť, stačí vyvážená strava bohatá na ovocie a zeleninu a vyhýbať sa mastným jedlám, alkoholu a fajčeniu. To všetko pri dostatočnom pohybe.

V poslednom čase sa však diskutuje o význame bakteriálneho osídlenia čreva pacientov so psoriázou a možnom pozitívnom vplyve probiotík a to nielen na črevo, ale aj na samotnú psoriázu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 12.06.2017 22:33:38

Dobrý deň,

pomoc nájdete v ktoromkoľvek centre biologickej liečby psoriázy. Obráťte sa na to, ktoré ju ku Vám najbližšie.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 15.05.2017 20:43:29

Dobrý deň,

onycholýza nie je ochorenie, znamená to len oddelenie nechtovej platničky od nechtového lôžka. Tým sa pod nechtovú platničku dostane vzduch, čo sa prejavuje bielym sfarbením, ktoré opisujete.

Onycholýza môže byť prejavom psoriázy, mykózy alebo mnohých ďalších ochorení. Je nešpecifická, teda ak nie sú prítomné aj ďalšie zmeny, tak iba podľa nej sa ochorenie nedá určiť. Preto je postup Vašej dermatologičky veľmi správny. Najskôr sa vylúči mykóza. Psoriáza nechtov sa prejavuje jamkovaním a olejovými škvrnami.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 27.02.2017 22:02:50

Dobrý deň,

navštívte Vášho dermatológa, ten Vás prezrie a podľa typu, rozsahu a aktivity psoriázy určí primeranú liečbu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 16.02.2017 22:15:31

Dobrý deň,

liečba psoriázy nechtov je trochu ťažšia ako pri psoriáze na koži. Ak nezaberá lokálna liečba, treba vyskúšať tabletkové lieky. Aj pri nich je však úspešnosť menej ako 50%. Je pravda, že najväčší úspech dosahuje biologická liečba. Ale biologickú liečbu iba pri postihnutí nechtov bez súčasného postihnutia kože alebo kĺbov neschváli asi žiadna poisťovňa. Od septembra 2016 je tu však ešte jedna možnosť a tou je tabletkový apremilast - liek sa volá OTEZLA. Ten sa môže predpisovať aj na psoriázu nechtov, ale až po zlyhaní metotrexátu a cyklosporínu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.02.2017 9:45:00
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby