Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Typy psoriázy

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň,

môže ale aj nemusí.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 25.07.2018 7:28:37

Dobrý deň,

Ak niečo na nechty skutočne zaberá, tak je to práve biologická liečba (žiadne tabletky žiaľ taký dobrý efekt nemajú). Väčšinou ostanú len drobné jamky, aj to iba však v menšom počte ako na začiatku liečby.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 19.07.2018 7:41:31
06.07.2018 12:34:04

dobry den

som zena, mam psoriazu od svojich cca 12-13 rokov...........

chcem vam ju opisat ze kde ju konkretne mam aby ste mi povedali zavaznost alebo stupen mojej psorky...ci je to lahsia forma, alebo stredna alebo tazka?

takze: vzadu na chrbte ako mam driek (dost suche a velke loziska cca ako dlan cloveka, a ktomu cervene, a lúpu sa a bolia ma velmi), niekedy ma to az tak boli ze radsej si lahnem na brucho nez na chrbat.... mam ju medzi prsiami tiez take vacsie lozisko, velmi cervene..a na oboch bradavkach tiez.. dalej ju mam vo vlasoch

(komplet cela hlava, a za usami je to uplne najhorsie) a mam ju dokonca aj na genitaliach....co je hrozne neprijemné.. dokonca aj okolo analneho otvoru.. je to hrozné.. napr. pri močení ma to brutalne štípe, bolí to, a svrbí to aj.. a hlavne po kupani sa alebo po sprchovani je to brutalne cervene...dalej to mam aj na tvári.. v oblasti očí sa mi vytváraju male bodky.. mam aj na jednom lakti ale len male bodky zatial... a zozadu na stehnach sa mi zacali vytvarat male loziska, bodky.. asi 1 centimetrove a aj na zadku..a este na kolenach mam take trochu vacsie bodky.. najhorsie je to na hlave, chrbte a potom tie genitalie to je nieco hrozné.............

je to dost zavazna psoriaza? alebo je to lahsia forma? ja si myslim ze je to stredne tazka a mozno aj tazka... dokonca sa mi objavila aj tam kde nikdy predtym nebola.. napriklad na členku nohy..

ako by ste to zhodnotili podla popisu? viem ze cez internet sa to neda nejak extra posudit lebo to nevidite nazivo..

mam ju proste na viacerych miestach, niekde bodky velke mozno 1 cm aj nieco, a inde zas velke loziska ako cca dlan cloveka.. o hlave ani nehovoriac.. tam to je uplne najhorsie.. lupiny vsade.. cervene to je.. vyskrabane do krvi.. katastrofa..

Dobrý deň,

máte pravdu, len z popisu sa to nedá určiť.

Pri stanovení PASI indexu potrebujeme vedieť nielen rozsah ochorenia, ale i farbu ložísk, stupeň ošupovania a stupeň vyvýšenia ložiska nad úroveň okolitej kože.

Z opisu to môže byť len ľahká, nanajvýš stredne ťažká forma psoriázy, aj keď vzhľadom na miesta, kde sa nachádza, môže významne ovplyvňovať Vašu kvalitu života čo sa môže zohľadniť pri výbere liečby.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 06.07.2018 13:31:49

Dobrý deň,

len takto z popisu Vám to nepoviem ani ja. Ak pani doktorka váha, môže Vás poslať na chirurgickú ambulanciu, kde Vám kúsok kože z ložiska vyrežú a pošlú na histologické vyšetrenie, ktoré môže upresniť diagnózu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 25.02.2018 21:31:42

Dobrý deň,

ak by dotyčný pracoval v rukaviciach, je to možné.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 12.02.2018 21:37:10

Dobrý deň,

nasilu nič neodstraňujte, necht odpadne sám. Nechty sú veľkým terapeutickým orieškom a tabletková liečba málokedy zaberá, ale napriek tomu je možné, že Vám vyrastie v mieste odpadnutého nechta zdravý necht.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 13.01.2018 22:20:45

Dobrý deň,

áno, môžete ju mať aj v genitálnej oblasti.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 05.12.2017 18:12:09

Dobrý deň,

ak máte postihnuté nechty len na nohách, musíte najskôr vylúčiť mykózu. Odber šupín či drte spod nechta robí kožný lekár a odosiela materiál na mykologické vyšetrenie. Ak je to mykóza, ľahko sa prelieči tabletkovými antimykotikami. Ak nie, mohla by to byť aj psoriáza nechtov. Tá sa dá liečiť tiež iba tabletkami (rôzny efekt), prípadne biologickou liečbou (vynikajúci efekt).

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 23.10.2017 18:55:32

Dobrý deň,

na tvári ani na hrudníku nemusí ísť o psoriázu, ale o seboroickú dermatitídu. Ale musí sa najskôr vylúčiť iné (infekčné) ochorenie ako je napríklad mykóza, najmä ak máte ten fľak na trupe, ktorý ani po Advantane nemizne. Čo sa týka nechtov, to by mohla byť psoriáza.

Deň otvorených dverí - Ružinov - nemocnica - Dermatologická ambulancia primárky Žilínkovej - opýtajte sa na vrátnici, koni Vás budú navigovať, navyše tam budú informačné panely.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 23.10.2017 18:51:13

Dobrý deň,

lokálna liečba zaberie na nechty skôr výnimočne.

Celková liečba (MTX, cyklosporín, Neotigason) pomôže viac, ale ani tu sa nedá zaručiť maximálny efekt.

Ak by tabletková liečba zlyhala a rozsah kožnej psoriázy nie je veľký, máte nárok na liečbu Otezlou. Pôsobí pomaly, ale efekt na psoriatické nechty bol potvrdený v klinických štúdiach.

Najlepší efekt na nechty má biologická liečba. Vo Vašom prípade by však prichádzala do úvahy len vtedy, ak by ste prešli komplet celou tabletkovou liečbou a mali dostatočne veľký rozsah psoriázy na koži.

Nechty sú veľkým terapeutickým problémom a 100% účinok sa nedá zaručiť pri žiadnej z uvedených liečebných možností.

Strhnutie nechtov nerieši problém, psoriáza totiž postihuje nielen nechtovú platničku, ale aj nechtové lôžko. Osobne by som túto možnosť nedoporučoval.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 07.08.2017 13:25:26
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby