Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Psoriatická artritída

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 > Posledná >> 

Dobrý deň,

ak je táto bolesť psoriatického pôvodu a zvolí sa biologikum patriace do skupiny TNFalfa blokátorov (Humira, Remicade, Enbrel, Simponi), tak liečba pomôže.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 07.08.2017 12:47:16
09.07.2017 15:40:52

Dobrý deň. Minulý rok som v lete začala mať veľké problémy s krčnou chrbticou. Bola som hospitalizovaná a v tom to období ma začali veľmi svrbieť dlane a chodidlá, bez príznaku poškodenia pokožky.Následne v auguste sa mi na jednej dlani vyhodili maličké pupenčeky,infúzna liečba bola zastavená-predpoklad alergie na podanú látku. Počas vianoc som pocíťovala vnútornú tenziu, triasli sa mi ruky a na dlaniach sa mi začali vyhadzovať hnisavé ložiská. Vo februári mi bola diagnostikovaná psoriáza, rozšírilo sa to aj na chodidlá a nechty. Mám malé ložiská aj vo vlasoch a v oblasti genitálii mám šupinky. Dlane a chodidlá som mala škaredo zapálené. Podstúpila som liečbu kortikoidmi rôzdeho druhu, pix-pasta,decht /neviem,či to správne píšem/., fototerapiu denne 2 mesiace a stav sa stále zhoršoval. Okrem psoriázy na dlaniach a chodidlách mi na reumatologii diagnostikovali Psoriatikú ax.SpA,HLA B27 pozit. s perif.manif.-členok vľavo. Z hľadiska reumatologičky je odporúčaná liečba Metotrexát 10 mg. Dermatologička s tým súhlasí. Užívam antidepresíva už 15 rokov,mám zvýšený cholesterol,pravidelne užívam Novalgin a Dorsiflex, mám kolísavý krvný tlak. Prekonala som infekčnú žltačku. Hepatálky mám v norme, snažím sa nezaťažovať pečeň, nakoľko mám stále bolesti pod pravým rebrovým oblúkom. Žlčník mám vyoperovaný, dlhé roky som mala žalúdočné problémy-zvýšená tvorba kyselín so zápalom žal.steny- t.č. v kľude.,chron.pankreatitída-t.č. tiež v kľude. V rodine trpí psoriázou aj môj brat, diagnostikovaný Bechterev-je na biologickej liečbe., bratranec má psoriázu na celom tele-taktiež na biologickej liečbe, sestrenica má psor.artr. - užíva Metotrexát-bez efektu 5 rokov. Predpokladám, že u nás je to genetické ochorenie.Ešte by som podotkla, že výsledok z laboratória je popísaný : HLA B27 bechterev pozit.- som v štádiu vyšetrovania u reumatológa.

Momentálne som po dovolenke, bola som pri mori a kožné ťažkosti v maličkej miere ustúpili.

Konečne sa dostávam k mojej otázke - je pre mňa vhodná liečba Metotrexátom, resp. Cyklosporínom /navrhla dermatologička/ kôli vyššie popísanému zdravotnému stavu ? Prípadne, akú liečbu by ste navrhli z Vášho pohľadu . Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň

vo vašom prípade pri kombinácii kožného postihnutia a postihnutia kĺbov musí byť liečebný postup založený na konsenze dermatológa a reumatológa, predpokladal by som z pohľadu reumatológa ako prvú líniu liečbu metotrexát a ako dermatológ s tým žiadny problém nemám, 10mg týždenná dávka je vhodná ako indukčná a podľa odpovede ju možno samozrejme aj navýšiť. Je častou praxou metotrexat pri súčasnom reumatologickom postihnutí kombinovať aj s inými liekmi, ale tie ordinuje reumatológ. Osobne sa domnievam, že najoptimálnejšou by pre vás bola liečba biologická, ale pre ňu ešte nie sú u vás zrejme splnené indikačné kritériá.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 09.07.2017 21:35:25

Dobrý deň,

MTX sa kombinuje s Equoralom skôr pri psoriatickej artritíde, pri psoriáze sa nezvykne kombinovať.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 05.06.2017 16:39:44

Dobrý deň

metotrexát je vysoko efektívny liek na liečbu ako psoriázy s kožným, tak aj kĺbovým postihnutím, u vás je teda liekom voľby. Dôležité je zabrániť progresii postihnutia kĺbov, túto požiadavku tento liek môže naplniť.

Čo sa týka nezávažných infekcií, ktoré sa môžu vyskytnúť, nie je potrebné liečbu prerušiť, v prípade závažných /pacient je hospitalizovaný, alebo užíva antibiotiká/ konzultujte pokračovanie liečby so svojim lekárom

metotrexát má /tak ako všetky lieky/ aj nežiadúce účinky a jedným z hlavným je smerovaný práve na pečeň, preto to odporúčanie minimalizovať jej záťaž konzumáciou alkoholu, čo navyše neprospieva ani jednej z foriem psoriázy

Ak to kĺbny nález dovolí a nebude voči cvičeniu namietať reumatológ, cvičiť môžete, určite ale nie je vhodná takáto záťaž v aktívnej fáze artritídy.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 15.02.2017 20:40:10

Dobrý deň,

psoriáza postihuje kožu, nechty a kĺby. Ak máte s kĺbmi problémy a máte psoriázu na koži, doporučujem reumatologické vyšetrenie.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 25.11.2016 22:22:05

Dobrý deň

diagnóza psoriatickej artritídy sa opiera o určité kritériá ale pri negatívnej anamnéze /ani vy ani nikto v rodine psoriázu nemá/ a bez výskytu klinických prejavov /typicke kožné zmeny alebo postihnutie nechtov/ je diagnóza tohto typu zápalu prakticky nemožná. Samozrejme psoriatická artritífa nie je jediné zápalové ochorenie, určite by vás mal vyšetriť a sledovať reumatológ alebo ortopéd.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 03.09.2016 11:27:10

Dobrý deň,

znamená to častejšiu asociáciu s postihnutím kĺbov.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 03.06.2016 21:37:35
02.02.2016 1:49:56

Dobrý deň, mám 41 r., artritídu od r. 1989. Momentálne mám od októbra nasadenú 4. biologickú liečbu -Simponi. Za posledný mesiac som sa neskutočne vysypala po celom tele, aj v tvári , v vlasoch, ušiach... pritom po poslednej biologickej liečbe - Stelara, kt. mi nezabrala na kĺby, som mala už len pigmentové škvrny a mapy po tele, ktoré som čakala, že do leta vymiznú, alebo aspoň zblednú. Naopak, plochy po tele sa mi zasypávajú každým dňom viac a viac, neskutočne to svrbí, ide to veľmi rýchlo, ani neviem, čím si takéto prejavy v tvári zmierniť, čím si tvár, obočie, vlasy ošetrovať, aký napr. aj bežný denný krém používať,čím sa odličovať, odporúča sa niečo špeciálne? Posledné krvné parametre spred 2 týždňov boli prekvapivo priaznivé, CRP a FW medzi 19-25, čo sa u mňa považuje za nízke hodnoty. Čo sa za posledné obdobie zmenilo, bolo pred 3 týžd. úplné vysadenie Equoralu kvôli nepriaznivému vplyvu na tlak (vys. aj nízky), ďalej som začala užívať Coaxil a Magne B6 - Môžu mať vplyv na takéto rapídne zhoršenie výsevu psoriázy? Dlhodobo som brala aj Aescin na CSR v oku, momentálne pauza. Z ostatnej liečby mi zostal Prednison 10 mg, Isoptin a Tezeo (v dec. vrátený ako večerná dávka), Caltrate, injekčne Forsteo na osteoporózu. Môžem dúfať, že by ešte táto nová biol. liečba mohla časom zabrať a na psoriázu. Zatiaľ som mala podané 3 injekcie. Prosím o odpoveď na všetky možné spomenuté súvislosti. Ďakujem pekne! Všetko dobré prajem.

Dobrý deň,

Simponi je indikovaný iba na psoriatickú artritídu, nie na kožnú formu psoriázy, aj keď by mohol zabrať aj na ňu. Stelara zas pôsobí lepšie na kožu ako na kĺby, preto Vám tak dobre zaberala. Vysadenie Equoralu mohlo prispieť k zhoršeniu kožnej formy psoriázy, lebo ide taktiež o veľmi účinný liek na túto formu psoriázy.

Čo sa týka konkrétneho doporučenia čo s tým ďalej - treba navštíviť odborníka v centre pre biologickú liečbu psoriázy, ukázať sa mu a on Vám doporučí ďalší postup.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 04.02.2016 18:40:28

Dobrý deň,

toto je skôr otázka pre reumatológa, nedokážem sa k tomu zodpovedne vyjadriť.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 08.01.2016 20:37:42
<< Prvá < 1 2 3 4 5 > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby