Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Systémová liečba

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň

táto informácia je skreslená a nepodložená, prezentovaná médiami ako vedecký fakt, ktorým ale nie je. Výskyt samovrážd v štúdiách s týmto liekom bol významne nižší ako je priemer u bežnej populácie, ktorá s týmto liekom nikdy do kontaktu neprišla.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 29.03.2018 6:59:04

Dobrý deň,

píšete česky tak závisí od toho, kde ste poistená. V Čechách sú iné kritériá ako u nás na Slovensku. V Čechách stačí prejsť MTX prípadne ak je u Vás MTX kontraindikovaný tak aspoň fototerapiou (či inou tabletkovou liečbou) a na Slovensku podľa možnosti všetkou dostupnou terapiou (minimálne však cyklosporínom a MTX).

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 26.03.2018 18:57:35

Dobrý deň,

Otezla je veľmi dobrý a bezpečný liek, avšak nie je to liek pre každého. Zaberá oveľa pomalšie ako biologická liečba, s ňou sa vôbec nedá porovnávať. Vhodnejší je skôr pre ľahšie a stredne ťažké psoriázy ako pre tie rozsiahle. Výhodou je, že netlmí imunitný systém, pôsobí imunomodulačne, protizápalovo. Preto môže byť použitý u tých pacientov, u ktorých biologická ani iná imunosupresívna liečba nemôže byť podávaná. Výhodou je aj jej bezpečnosť. Počas tejto liečby nie je potrebné sledovať žiadne laboratórne parametre. Taktiež vyšetrenia pred zahájením liečby sú veľmi jednoduché a dajú sa urobiť na počkanie, čo neplatí pre biologickú liečbu, kde je tých vyšetrení veľmi veľa.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 12.03.2018 20:34:31

Dobrý deň,

problém alkoholu u vodičov a rušňovodičov sme už opakovane riešili, nafúkať by ste z tabletiek nemali. Ak však máte obavy, doporučujem vyskúšať tester. Čo sa týka priberania, s tým som sa ešte nestretol.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 25.02.2018 21:28:40

Dobrý deň,

ak by sa tento vedľajší účinok nezistil včas a liek by sa naďalej užíval, tak áno, poškodenie môže byť nezvratné, prípadne môže vyústiť do vážnych komplikácií (pri cyklosporíne ide najmä o obličky, pri MTX o pečeň). Avšak v reálnej praxi, ak pacient spolupracuje a chodí pravidelne na odbery, by sa to nemalo stávať.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 12.02.2018 22:13:33

Dobrý deň,

nič sa nedeje, len si posuňte o deň aj kyselinu listovú.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 14.01.2018 22:03:34

Dobrý deň,

efekt liečby psoriázy sa zvykne hodnotiť po 3 mesiacoch. Nepoznám Váš nález ani to, či MTX nasadil dermatológ alebo reumatológ, ale 10 mg/týždeň nie je podľa mňa dostatočne vysoká dávka. Prekonzultujte to prosím s Vašim ošetrujúcim lekárom.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 07.01.2018 21:56:52

Dobrý deň,

svalová slabosť môže patriť medzi vedľajšie účinky CyA. Doporučujem odobrať ešte LDH, CK, CK-MB a myoglobín a ak budú odbery v poriadku, tak je na Vás či Vám to vadí a dávku skúsite znížiť alebo to necháte tak za cenu tohto možného (ale nie istého) vedľajšieho účinku.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 22.12.2017 21:48:34

Dobrý deň,

ak sa dávka neplánuje zvýšiť napr. na 200 mg/deň, tak už ďalšie zlepšovanie psoriázy nepredpokladám a liečba je podľa môjho názoru zbytočná. Tri mesiace je dostatočne dlhá doba, aby liečba ukázala, či dokáže psoriázu zvládnuť alebo nie a to najmä ak ide o jeden z najrýchlejšie pôsobiacich liekov, medzi ktoré cyklosporín určite patrí.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 05.12.2017 18:14:57

Dobrý deň

podľa SPC lieku metotrexát ak sa liek podáva pred alebo súbežne s nesteroidnými antireumatikami vrátane salicylátov, je potrebná mimoriadna opatrnosť, pretože boli zaznamenané hlásenia závažnej toxicity metotrexátu a dokonca aj úmrtia v dôsledku zníženého vylučovania metotrexátu. Tieto lieky boli hlásené ako lieky znižujúce vylučovanie metorexátu obličkami na zvieracom modeli, čím môžu zvýšiť jeho toxicitu. Počas liečby sa odporúča, aby boli dávky metotrexátu dôkladne kontrolované. Užívanie ďalších liekov vždy oznámte lekárovi, ktorý vám nový liek, v tomto prípade metotrexát, predpisuje.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 13.11.2017 15:18:28

Dobrý deň,

Equoral je liek oslabujúci imunitu. Ja ho však nezvyknem pri bežných infektoch vysádzať, muselo by to byť naozaj niečo závažné, čo je dôvodom na hospitalizáciu pacienta (napr. ťažký zápal pľúc). Zvyknem však dávku upraviť a to nielen kvôli samotnému infektu, ale aj kvôli mnohým liekovým interakciám, ktorý tento liek má. Inými slovami povedané, tento liek sa bije s množstvom liekov. Všetky naspamäť neviem, ale mám k tomu databázu liekových interakcií, kde si to ja a aj každý iný lekár vieme pozrieť. Preto sa vždy obráťte na svojho ošetrujúceho lekára a on Vám povie ako si dávkovanie treba upraviť. Aspoň ja to tak vždy svojim pacientom hovorím. Nalgesin a Ibalgin sa môžu užívať s Equoralom, ale častejšie treba sledovať obličkové parametre.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 22.10.2017 23:00:42

Dobrý deň,

tieto dva lieky môžete užívať súčasne.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 26.10.2017 6:47:55

Dobrý deň,

uvedené doplnky môžete užívať spolu s Equoralom až na prípravok zakúpený v posilovni - neviem zloženie, tak sa k nemu nemôžem vyjadriť.

Nejde o priamu stimuláciu imunity, preto by s tým nemal byť problém ako je to v prípade Equoralu a Imunoru, prípadne iného lieku zameraného na posilnenie imunity.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 10.10.2017 18:59:57
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby