Poradňa pre pacientov so psoriázou

Prostredníctvom tejto poradne máte možnosť položiť Vaše otázky odborníkom v oblasti dermatológie. Vyhradzujeme si právo neuverejňovať nevhodné otázky.
Vaša otázka:
Váš región (nepovinné):

Systémová liečba

Otázky a odpovede

<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 

Dobrý deň

podľa SPC lieku metotrexát ak sa liek podáva pred alebo súbežne s nesteroidnými antireumatikami vrátane salicylátov, je potrebná mimoriadna opatrnosť, pretože boli zaznamenané hlásenia závažnej toxicity metotrexátu a dokonca aj úmrtia v dôsledku zníženého vylučovania metotrexátu. Tieto lieky boli hlásené ako lieky znižujúce vylučovanie metorexátu obličkami na zvieracom modeli, čím môžu zvýšiť jeho toxicitu. Počas liečby sa odporúča, aby boli dávky metotrexátu dôkladne kontrolované. Užívanie ďalších liekov vždy oznámte lekárovi, ktorý vám nový liek, v tomto prípade metotrexát, predpisuje.

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 13.11.2017 15:18:28

Dobrý deň,

Equoral je liek oslabujúci imunitu. Ja ho však nezvyknem pri bežných infektoch vysádzať, muselo by to byť naozaj niečo závažné, čo je dôvodom na hospitalizáciu pacienta (napr. ťažký zápal pľúc). Zvyknem však dávku upraviť a to nielen kvôli samotnému infektu, ale aj kvôli mnohým liekovým interakciám, ktorý tento liek má. Inými slovami povedané, tento liek sa bije s množstvom liekov. Všetky naspamäť neviem, ale mám k tomu databázu liekových interakcií, kde si to ja a aj každý iný lekár vieme pozrieť. Preto sa vždy obráťte na svojho ošetrujúceho lekára a on Vám povie ako si dávkovanie treba upraviť. Aspoň ja to tak vždy svojim pacientom hovorím. Nalgesin a Ibalgin sa môžu užívať s Equoralom, ale častejšie treba sledovať obličkové parametre.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 22.10.2017 23:00:42

Dobrý deň,

tieto dva lieky môžete užívať súčasne.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 26.10.2017 6:47:55

Dobrý deň,

uvedené doplnky môžete užívať spolu s Equoralom až na prípravok zakúpený v posilovni - neviem zloženie, tak sa k nemu nemôžem vyjadriť.

Nejde o priamu stimuláciu imunity, preto by s tým nemal byť problém ako je to v prípade Equoralu a Imunoru, prípadne iného lieku zameraného na posilnenie imunity.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 10.10.2017 18:59:57

Dobrý deň,

teoreticky ho môžete užívať aj dlhšie, ak Vám liek zaberá a nemáte žiadne vedľajšie účinky. Poznám pacientov, ktorí majú liek aj dlhšie. Ale v praxi sa užíva oveľa kratšie - podľa európskych doporučení maximálne 2 roky neprerušovanej liečby. Rizikom sú najmä postupné zmeny na obličkách, ktoré nevidno a ktorých pravdepodobnosť, že sa objavia výraznejšie stúpa po 3-4 rokoch užívania lieku.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 21.09.2017 9:52:15

Dobrý deň,

nie je pri ňom určený limit. Závisí to od dávky a tolerancie. Najmä onkologickí pacienti užívajú Neotigason aj dlhé roky (5-10 rokov).

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 11.09.2017 17:47:43

Dobrý deň

hoci neuvádzate všetky potrebné anamnestické údaje ste určite kandidát na celkovú, systémovú liečbu, možno aj biologiká. Trombocytopéniu treba brať do úvahy pri niektorých liekoch ale určite sa po prešetrení a zvážení možností pre vás nájde riešenie. 20 ročnú aplikáciu kortikoidnej maste už nepovažujem za vhodnú, a podľa vášho opisu zrejme ani účinnú. O možnostiach celkovej liečby sa poraďte so svojou kožnou lekárkou prípadne tieto možnosti môžete skonzultovať aj na našom pracovisku na Tr.SNP 1 v Poradni pre psoriázu. /tel. 055/6403704/

Odpovedal: MUDr. Tomáš Kampe 09.09.2017 11:56:59

Dobrý deň,

medzi najčastejšie vedľajšie účinky v praxi spojené s užívaním cyklosporínu patria bolesti hlavy, vysoký tlak, zvyšovanie obličkových parametrov, pečeňových enzýmov a tukov v krvi, zväčšovanie ďasien, tŕpnutie či mravenčenie končekov prstov rúk a nôh, bolesti brucha.

Priamo s rakovinou kože spôsobenej cyklosporínom som sa doteraz ešte nestretol, aj keď je to možné, ak by sa človek užívajúci cyklosporín opakovane a cielene opaľoval na slnku.

Všetky vedľajšie účinky sú dávkovo závislé, teda ak sa objavia, zníži sa najskôr dávka a vtedy je pravdepodobnosť, že tieto vedľajšie účinky sa zmiernia, prípadne vymiznú.

Veľký pozor treba dávať na súčasne užívajúce lieky. Cyklosporín sa totiž "bije" z mnohými z nich.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 30.08.2017 18:09:12
24.08.2017 21:11:58

Dobrý deň,

tak ako Vám povedal Váš lekár. Zvyčajne sa užíva ráno a večer, približný odstup by mal byť 12 hodín.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 30.08.2017 18:01:53

Dobrý deň,

dá sa to aj kombinovať, ale nie je to podmienka pred biologickou liečbou a vzhľadom na množstvo liekov na psoriázu ani nevyhnutnosť.

Nepíšete či ste brali Neotigason. Ak ste prešli všetkými tromi liekmi alebo Neotigason nebol nasadený kvôli fertilnému veku a možnej gravidite v horizonte 3 rokov a kožný nález je stále zlý, tak máte nárok na biologickú liečbu.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 17.08.2017 10:35:47

Dobrý deň,

ak Vám liečba od začiatku dobre zaberala a z ničoho nič sa psoriáza zhoršila, je možné, že sa to stalo vplyvom nejakého provokačného faktora (stres, ochorenie). V takom prípade môže byť stav len prechodný. Ale ak provokačný faktor stále pôsobí, tak zhoršovanie môže pretrvávať. Preto treba tento spúšťač nájsť a podľa možností ho odstrániť alebo jeho pôsobenie obmedziť.

Nechty a kĺby sú vo všeobecnosti väčším terapeutickým problémom v porovnaní s kožou.

Odpovedal: MUDr. Peter Kozub 01.08.2017 17:57:17
<< Prvá < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... > Posledná >> 
Ďalšie informácie nájdete aj na naších profiloch na sociálnych sieťach
Adresy centier biologickej liečby